Prapremiera sztuki Piotra Rowickiego

"Baden-Baden" - reż. Aldona Figura - Laboratorium Dramatu Warszawa

Niemiecka posiadłość na Pomorzu w ostatnich dniach wojny. Frau Edith próbuje prowadzić dom na dawną modłę, ale trudno już ignorować wiadomosci z frontu i odgłosy zblizających się czerwonoarmistów. Rzeczywistość gwałtownie wypada z formy, a mieszkańcy domu szukają swoich sposobów na zmierzenie się z katastrofą. Czy uratowanie skóry jest w zasięgu ich możliwości? Czy lepiej zaznać pełni życia przed niechybnym końcem?

Nic nie będzie. Rosjanie to mili, kulturalni ludzie. Zjemy kolację przy świecach, chyba, że przyjdą w porze obiadu, wtedy poczęstujemy ich naszym, typowym niemieckim obiadem. Będziemy jeść w milczeniu, patrząc sobie w oczy. Słychać będzie brzęk sztućców i cykady za oknem, pies dostanie swoją kość a głodny ciepłą strawę. Potem przyjdzie czas na kawę, słodkości i cygara. Porozmawiamy o poezji a może nawet o operze.(...) Będzie dobry alkohol i niezobowiązująca rozmowa. Oni będą mówić pięknym rosyjskim a my pięknym niemieckim. Będziemy się rozumieć, bo przecież ludzie, którzy żyją obok siebie muszą się rozumieć. 

W tragikomedii "Baden-Baden" Piotr Rowicki pokazuje wojnę pozbawioną heroicznych czynów. Wszyscy bohaterowie są tu w pewnym sensie nie na swoim miejscu, nie w swojej roli, wrzuceni w „obcą” sytuację, która wymusza na nich przystosowanie się.

Przedstawienie powstaje według metody Laboratorium Dramatu – w pracy nad spektaklem bierze udziała autor, a aktorzy i reżyser mają wpływ na ostateczną wersję tekstu dramatu.
Prapremiera spektaklu odbędzie się 1 lipca 2011 o godz. 20:00 na Scenie Przodownik przy ul. Olesińskiej 21 w czasie IV Letniego Przeglądu Laboratorium Dramatu.

„Baden-Baden“ reżyseruje Aldona Figura, znana z realizacji współczesnych polskich dramatów. W Laboratorium Dramatu wyreżyserowała między innymi: „Tiramisu\' Joanny Owsianko, „Absynt“ Magdy Fertacz, „Gardenię“ Elżbiety Chowaniec i „Przylgnięcie“ Piotra Rowickiego.

Występują: Maria Dejmek, Anna Gajewska, Monika Niemczyk, Karolina Piechota / Martyna Peszko, Bartosz Mazur, Przemysław Sadowski i Mirosław Zbrojewicz.
Od 1 lipca Laboratorium Dramatu przestaje być miejscem, a staje się lotną ideą i metodą twórczą realizowaną na dwóch scenach – w Teatrze Na Woli i na Scenie Przodownik przy Olesińskiej 21. W lipcu zaprasza na przegląd swoich spektakli.

Scena Przodownik
Olesińska 21 / Stary Mokotów/
Rezerwacja: 663 741 903, rezerwacja@labodram.pl

(-)
Materiały Organizatorów
15 czerwca 2011
Portrety
Aldona Figura

Książka tygodnia

Trailer tygodnia