Prapremiera w Polskim

"Ene due rike fake" - reż. Joanna Grabowiecka - Teatr Polski w Poznaniu

29 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się prapremiera dramatu Marzeny Matuszak "Ene due rike fake" w reżyserii Joanny Grabowieckiej.

Dramat "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak otrzymał nagrodę główną (ex aequo) w szóstej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2013; w związku z tym został skierowany do pełnej produkcji scenicznej i znalazł się w repertuarze Teatru Polskiego w Poznaniu.

Alicja, Marysia i Lala - bohaterki dramatu - mieszkają razem. Poznajemy je w szczególnym momencie, kiedy wyrządzona im w dzieciństwie krzywda domaga się zemsty. Z trzech ofiar zamieniają się w zbuntowane wojowniczki, by rozliczyć swoich oprawców z popełnionych wobec ich ciała, umysłu i duszy przestępstw. Egzekwowanie wyroku nie przewiduje żadnego aktu ułaskawienia. Kobiety-dzieci są bezlitosne. Chcą raz na zawsze posprzątać swoje życie, wyciąć, unicestwić to, co dotyczy złej przeszłości i, być może, zacząć wszystko od nowa. Robią to przy pomocy najlepiej im znanego języka dziecięcych wyliczanek, gier i zabaw. Powaga miesza się tu z groteską, czarnym humorem, ironią, zabawą z konwencją.

Bezkompromisowy tekst, bogactwo popkulturowych tropów, niejednoznaczność postaci, duża doza improwizacji i performatywny charakter sprawiają, że spektakl każdego wieczoru będzie rozwijał się w sposób nieprzewidywalny, zarówno dla widzów, jak i dla aktorów. Na oczach widzów Alicja, Marysia i Lala przejdą proces inicjacji. Dojrzeją.

Spektakl na podstawie dramatu Marzeny Matuszak tworzą: Joanna Grabowiecka (reżyseria, przestrzeń sceniczna i opracowanie muzyczne), Izabela Świrkowska (stylizacja i kostiumy), Andrzej Król (reżyseria świateł), Łukasz Jata (dźwięk), Maja Wolna (rysunki, projekt plakatu i programu spektaklu) oraz Magdalena Koza (współpraca choreograficzna). W przedstawieniu występują: Anna Sandowicz (Alicja), Marcela Stańko (Marysia), Marzena Wieczorek (Lala), Barbara Krasińska (Katy) i Wojciech Kalwat (Tata). Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 18. roku życia.

Prapremiera "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak w reżyserii Joanny Grabowieckiej odbędzie się 29 grudnia 2013 o godz. 19.00; premiera prasowa: 10 stycznia 2014 o godz. 19.00 w Malarni. Kolejne spektakle: 11, 12 stycznia, godz. 17.00 oraz 14, 15 stycznia, godz. 19.00. Bilety w cenie 40 i 30 zł dostępne są w kasie Teatru (tel.: 61 852 05 41, 852 56 28, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl).

(-)
Materiał Teatru
24 grudnia 2013

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia