Prapremiera w Słowackim

"Bóg mordu" - reż. Marek Gierszał - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Na Scenie Miniatura od niedzieli grany będzie nowy spektakl - polska prapremiera najnowszej sztuki Yasminy Rezy "Bóg mordu"

Premiera: "Bóg mordu" Yasminy Rezy w Teatrze im. Słowackiego
 Joanna Targoń  2010-03-19, ostatnia aktualizacja 2010-03-19 14:25

Na Scenie Miniatura od niedzieli grany będzie nowy spektakl - polska prapremiera najnowszej sztuki Yasminy Rezy "Bóg mordu".

Francuska premiera odbyła się w styczniu 2008 r. w Théatre Antoine - reżyserowała autorka, a w roli Véronique wystąpiła Isabelle Huppert. "Bóg mordu" grany był m.in. w Schauspielhaus w Zurychu, w Berliner Ensemble, na Broadwayu i West Endzie. Zdobył kilka znaczących nagród - Tony Awards 2009, wiedeńską nagrodę Nestroya, Laurence Olivier Award for Best New Comedy.

Dramaty Rezy, z wykształcenia socjolożki i aktorki, są w Polsce dobrze znane - "Sztukę" reżyserowali m.in. Krystian Lupa i Paweł Miśkiewicz, "Sztukę hiszpańską" Krystian Lupa, "Życie - trzy wersje" - m.in. Włodzimierz Nurkowski i Krzysztof Zaleski.

Bohaterami "Boga mordu" są dwa małżeństwa - Véroniqe i Michel Houillié oraz Annette i Alain Reille. Przyzwoici mieszczanie między czterdziestką a pięćdziesiątką. Spotkali się w salonie państwa Houillié, ale nie w celu towarzyskim. 11-letni syn państwa Reille uderzył kijem syna państwa Houillé, w rezultacie chłopiec stracił dwa zęby. W salonie spisuje się oświadczenie dotyczące tego zdarzenia. Tytuł sugeruje, że na oświadczeniu i wzajemnych uprzejmościach się nie skończy.

Spektakl reżyseruje Marek Gierszał, aktor i reżyser mieszkający i pracujący w Berlinie. Scenografię zaprojektowała Hanna Sibilski, reżyserem świateł jest Peter Mayer. Obsada: Véronique Houllié - Marta Waldera, Michel Houllié - Rafał Dziwisz, Annette Reille - Marta Konarska, Alain Reille - Marcin Kuźmiński.

Premiera w czwartek; na spektakle przedpremierowe w niedzielę, wtorek i środę bilety w promocji dla internautów w cenie 15 zł (www.slowacki.krakow.pl).

Joanna Targoń
Gazeta Wyborcza Kraków
19 marca 2010

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...