Prawdziwym bohaterem komedii jest strach

"Rewizor" - reż. Jacek Jabrzyk - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

To opowieść o współczesnej Polsce. Takiej, którą oglądamy na co dzień w telewizji i za oknami. Będzie też o Białymstoku przez małe "b" i o strachu.

- Wybrałem "Rewizora" Nikołaja Gogola, bo ten tekst wydaje mi się bardzo aktualny - mówi Jacek Jabrzyk, reżyser. - Nie tyle interesuje mnie wymiar polityczny, ile to, co dzieje się z ludźmi. Co przyjazd dwóch obcych panów do małego miasteczka spowoduje i co obnaży.

Zanim jeszcze powstał spektakl były rozmowy. Rozmawiali ze sobą reżyser i niemiecki scenograf Bartholomaüs Martin Kleppek. Postanowili opowiedzieć o współczesnej Polsce właśnie za pomocą gogolowskiej historii z XIX- wiecznej Rosji, która wcale nie jest tak archaiczna, jakby się mogło wydawać.

Tytułowy Rewizor na scenie się nie pojawia. Prawdziwym bohaterem komedii Gogola jest strach: przed utratą, kompromitacją, przed obcym. Spektakl stawia pytania o źródła naszego lęku. Jego twórcy zastanawiają się nad tym, czego dziś boją się Polacy? Jakiego Rewizora stworzą sobie tym razem?

- Za każdym razem, jeśli zabieram się za jakąś sztukę, przekładam ją do czasów, w których żyjemy - zapewnia reżyser. - Gogol pisał o rzeczach, które nadal są aktualne. Korupcja, układy - to wszystko jest bardzo współczesne.

Poza samym tekstem liczy się coś jeszcze. Jednym z najważniejszych elementów "Rewizora" będzie ruch, za który odpowiada znany i ceniony choreograf - Mikołaj Mikołajczyk. Obok aktorów Teatru Dramatycznego na scenie pojawią się gościnnie: Jan Jurkowski, Tomasz Robak oraz Krzysztof Wieszczek - aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie znany telewidzom z takich seriali jak "Szpilki na Giewoncie", "Majka" czy "Na Wspólnej".

- Białystok jest w tym przedstawieniu miastem pisanym przez małe "b" - dodaje Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektorka Teatru Dramatycznego. - Cieszę się, że możemy takiego "Rewizora" w takim składzie pokazać w białostockim teatrze.

(uk)
Kurier Poranny
10 maja 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...