Premiera "3 sióstr"

3 siostry - reż. Luk Perceval - TR Warszawa/ Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

15 kwietnia 2021 roku (czwarte) o g. 12:00 na scenie TR Warszawa/ATM Warszawa odbędzie się próba medialna "3SIÓSTR" w reż. Luka Percevala.
Warszawska premiera spektaklu koprodukowanego przez TR Warszawa i Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zaplanowana jest 20 kwietnia (wtorek) o g. 19:00. W dniach 21, 22, 2.3, 24 i 25 kwietnia br. o g. 19:00 w TR Warszawa/ATM Studio planowane są spektakle popremierowe. Krakowska premiera zaplanowana jest 15 maja br. na dużej scenie Narodowego Starego Teatru

3SIOSTRY
Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku... można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru realizuje swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej
TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa "3SIOSTRY" to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości.
W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata,
a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się
i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Autorem adaptacji jest reżyser Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro i Aleksandra Śliwińska, asystentem literackim - Jacek Telenga, asystentką kostiumografki - Karolina Bramowicz, zaś kierowniczką produkcji jest Karolina Pająk-Sieczkowska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz, a także Oksana Czerkaszyna.

BIOGRAM REŻYSERA
Luk Perceval – flamandzki aktor i reżyser, absolwent Koninklijk Vlaams Conservatorium w Antwerpii. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę jako aktor w zespole Koninklijke Nederlandse Schouwburg (KNS). W 1984 roku wraz z Guyem Joostenem założył Blauwe Maandag Compagnie (BMC) w Gent. W 1998 roku został dyrektorem artystycznym teatru Het Toneelhuis, który powstał z połączenia zespołów BMC z Gentu i KNS z Antwerpi. Od 2005 reżyserował głównie w Niemczech: najpierw jako reżyser rezydent w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz, potem jako główny reżyser Thalia Theater w Hamburgu (2009-2014). Od 2019 jest artystą rezydentem NT Gent. Do jego najważniejszych inscenizacji należą: "SCHLACHTEN!" (Schauspiel Hamburg), "Wiśniowy sad" (Schauspielhaus Hannover 2001), "Traum im Herbst" (Münchner Kammerspiele 2001), "Das kalte Kind" (Schaubühne Berlin 2002), "Otello" (Münchner Kammerspiele 2003), "Tristan i Izolda" (Staatsoper Stuttgart 2004). Jego najnowsze produkcje to m.in. "Zola Maraton" (Ruhrtriennale, Thalia Theater, Hamburg 2017), "Romeo i Julia" (BDT, Petersburg 2018), trylogia "The Sorrows of Belgium" (NT Gent, 2019). W Polsce spektakle Luka Percevala prezentowane były gościnnie na międzynarodowych festiwalach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Do tej pory publiczność w Polsce miała okazję zobaczyć 6 jego przedstawień: "Wujaszka Wanię" (podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, Wrocław 2005), "Andromachę" (podczas festiwalu Baz@rt, Kraków 2005), "Śmierć komiwojażera" (podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT 2007), "Penthesileę" (prezentowany gościnnie w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy, 2008), "The Truth about the Kennedys" (podczas Malta Festival Poznań 2010) i „Hamleta" (podczas 16. Festiwalu Szekspirowskiego, Gdańsk 2012). We wrześniu 2020 roku Luk Perceval otrzymał nagrodę HEDDAPRISEN 2020 za adaptację i reżyserię "Trylogii" w Norweskim Teatrze Narodowym w Oslo. Oprócz nagrody HEDDAPRISEN 2020 za adaptację i reżyserię "Trylogii" dla Luka Percevala, za rolę w "Trylogii" Gjertrud Jynge otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki oraz specjalną nagrodę przyznawaną przez krytyków teatralnych. Spektakl "Trylogia" otrzymał także nagrodę za najlepszą scenografię (wyróżnienie dla Annette Kurz i Ilse Vandenbusche).

Kaja Stępkowska
Materiał TR Warszawa
15 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...