Premiera baśni wg Leśmiana w Tęczy

"Opowiadanie króla Wysp Hebanowych" - reż. Irena Dragan - Teatr Lalek Tęcza w Słupsku

W teatrze Tęcza od soboty oglądać będzie można spektakl "Opowiadanie króla Wysp Hebanowych". Przedstawienie oparte jest na zbiorze baśni Bolesława Leśmiana "Klechdy sezamowe".

Bajka przeniesie widzów w krainę pewnego króla, który opowiada o swoich barwnych losach Sułtanowi. A wszystko zaczyna się od historii Rybaka, który wyłowił z morza Dżinna uwięzionego w szkatułce. Ten w zamian za uwolnienie zaproponował Rybakowi wielkie bogactwa, a żeby je uzyskać, musi zanieść swemu Sułtanowi ryby z tajemniczego jeziora, co też uczynił. Jak się później okazało, nie były to zwykłe ryby, lecz kolorowe. Próbując rozwikłać zagadkę ryb, Sułtan trafia do pałacu króla Wysp Hebanowych...

Ta niezwykła opowieść uczy maluchy, że podejmując wyzwania i pokonując trudy, można odnaleźć to, czego szukamy, czyli szczęście.

Scenografia przyciąga barwnością, gra aktorska bawi i uczy, a oko przyciągają barwne, orientalne kostiumy oraz choreografia. To aktorzy kreują scenografię, umiejętnie sterując przesuwanymi planszami i prezentując poszczególne miejsca akcji. W spektaklu przenikają się trzy plany - żywy, lalkowy i plan tak zwanego teatru czarnego.

Spektakl reżyseruje Irena Dragan [na zdjęciu] - wieloletni dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

Bilety na sobotnią premierę zostały już wyprzedane. Ale spektakl będzie też można zobaczyć 15 lutego. Wejściówki kosztują 18 i 15 złotych. Jednak każdy, kto do piątku, 14 lutego, przyniesie do teatru karmę dla psa lub kota, dostanie bezpłatną wejściówkę na spektakl, który odbędzie się w sobotę, 15 lutego. Przynosić można karmę suchą, mokrą, w saszetkach, puszkach lub w paczkach.

Zebrane dary zostaną przekazane podopiecznym słupskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 8-14 do siedziby Tęczy przy ul. Waryńskiego 2. Kontakt w sprawie akcji pod numerem telefonu 59 842 39 35. Liczba biletów jest ograniczona.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
6 lutego 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia