Premiera Bernharda w STU

"Siła przyzwyczajenia" - reż. Remigiusz Brzyk - Krakowski Teatr Scena STU

Krzysztof Globisz, Wojciech Leonowicz, Michał Majnicz, Krzysztof PLuskota, Alicja Kowalczyk i Angelika Śmiałek zapraszają na premierę do Teatru Stu.

Piątek, sobota, niedziela, 8-10 listopada, godz.19, Teatr Stu

A będzie nią inscenizacja sztuki "Siła przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda,jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich. W Polsce twórczość autora w teatrze rozpropagował Krystian Lupa już na początku lat 90. Krakowski spektakl wyreżyserował Remigiusz Brzyk. Bohaterowie "Siły przyzwyczajenia" to ludzie cyrku, artyści sztuki, która jak żadna inna wymaga precyzji i nie wybacza pomyłek, bo ceną za nie bywa utrata życia. Doskonałość i perfekcja, codzienne żmudne ćwiczenia i ani chwili odpoczynku.

Dramat ten to sprytny i zawadiacki pomysł Bernharda: zderzenia ze sobą sztuki cyrkowej, wymagającej niezwykłego poświęcenia, precyzji i odwagi z muzyką klasyczną. Caribaldi - dyrektor cyrku zmusza swoich pracowników (Pogromcę, Błazna, Żonglera oraz Wnuczkę) do codziennej próby kwintetu "Pstrąg" Schuberta. Despotyzm i tyrania Garibaldiego łączy się z wielkim pragnieniem dotknięcia absolutu. Połączenie tych dwóch światów od razu nasuwa pytania o granice sztuki. Czy dążenie do perfekcji ma sens i czy nie pozbawia sztuki jej metafizyki? Czy bycie artystą musi łączyć się z ciągłymi wyrzeczeniami, walką z naturą i uporczywym, makiawelicznym, bezwzględnym dążeniem do celu?

(JOC)
Dzienni Polski
8 listopada 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...