Premiera bez Koronawirusa

"Cyganeria" - reż. Laco Adamik - Opera Krakowska

Szalenie interesujący,wartościowy pomysł krakowskiej opery dający możliwość oglądania opery PUCCINIEGO znajdując się w zupełnie bezpiecznych domowych pieleszach z filiżanką herbaty w dłoni. Oczywiście byłem obecny na premierze w 2015 roku, toteż tym bardziej zachęcony z wielką przyjemnością słuchałem i ogłądałem internetową premierę CYGANERII - G. PUCCINIEGO.

Inscenizacja spektaklu w każdej płaszczyznie sferze wykonawczej po prostu zachwyca. Primo - Laco Adamik reżyseruje spektakl bez udziwnień, by rzec kolokwialnie "jak pan Bóg przykazał ". Ten elementarny jakże istotny fakt w znacznej mierze stanowi o wysokim poziomie artystyczno-estetycznym przekazu, oraz możliwości swobodnego perceptywnego komfortu w odbiorze dzieła PUCCINIEGO. Secundo - w warstwie orkiestrowej T. Tokarczyk mistrzowsko poprowadził orkiestrę wykazując dbałość o ukazanie - wydobycie właściwej faktury zawartej w zapisie nutowym. Tertio- grupa dzieci biorących udział w przedstawieniu jest bardzo wdzięcznym, wyrazistym ale i artystycznie dojrzałym elementem zgrabnego zwieńczenia spektaklu .Quatro - soliści to zupełnie osobny temat - wszyscy rewelacyjnie dysponowani głosowo potwierdzili swoją wiellką klasę i kulturę śpiewaczą, fantastycznie upostaciowani w rolach zajmują uwagę widza. Quinto - do prawdy z dużą, wręcz analityczną uwagą śledziłem całość przedstawienia z zamiarem odnalezienia "recenzenckiej łyżki dżięgciu" - NIE ZNALAZŁEM !

To też z pełną odpowiedzialnością polecam CYGANERIĘ G.PUCCINIEGO wszystkim widzom, którzy cenią sobie twórczość Pucciniego, który łączy w sobie tradycje muzyki włoskiej i zdobycze opery niemieckiej - szczególnie w tak przykładnym wręcz wzorowym kunszcie inscenizacyjnym jak uczynił to teatr w Krakowie, DUŻE BRAVA.

Marek Zabiegaj
Materiał nadesłany
25 maja 2020
Portrety
Laco Adamik

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia