Premiera Borczucha i dzieci na dworcu

Wielkopolska: Rewolucje

W spektaklach Michała Borczucha, reżysera związanego przede wszystkim z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, centralne miejsce zajmuje dzieciństwo, z perspektywy którego opisuje współczesną kulturę.

Nominowany w zeszłym roku do Paszportów Polityki za "wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste", artysta tym razem opowie o dzieciństwie nie z desek repertuarowego teatru, a za pośrednictwem samych dzieci.

Jedną z inspiracji dla spektaklu "Lepiej tam nie idź" jest opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta "Zew Cthulhu". Powstanie przedstawienie w konwencji RPG (Role Play Games), w którym wezmą udział dzieci z miejscowego domu dziecka oraz dzieciaki i młodzież związana z teatrem prowadzonym przez znakomitą lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską. Dziecięcy aktorzy rozegrają symboliczną walkę dobra ze złem, wcielając się w rozmaite potwory - szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające. Sami wykonają scenografię zaprojektowaną wspólnie ze scenografką Dorotą Nawrot, a w przedstawieniu partnerować im będą aktorzy krakowskiego Starego Teatru Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki. Jacqueline Sobiszewski zaprojektuje wraz z dziećmi światła do spektaklu, za projekcje wideo odpowiedzialna będzie Małgorzata Mazur.

Premiera odbędzie się na opuszczonym dworcu ("Stacja Szamocin"), który jest przestrzenią działań wspomnianej już Luby Zarembińskiej. Przywróciła ona miasteczku pamięć o ważnej postaci niemieckiego teatru, urodzonym w Szamocinie dramatopisarzu Ernście Tollerze, czyniąc to miejsce symbolicznym dla teatralnych działań.

Współpraca: Dom Dziecka w Szamocinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne "Stacja Szamocin", Szamociński Ośrodek Kultury, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

Reżyseria: Michał Borczuch

Artyści z Szamocina i okolic: Marlena Cholewa, Dominika Derwich, Monika Jaworska, Leszek Kogut, Jan Koplin, Weronika Popkowska, Dominik Słodowy, Marlena Szymanowska, Laura Ścigała, Maxym Ścigała, Aleksander Śróda, Julianna Śróda, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Kacper Wysocki, Kamil Zalewski

Artyści gościnni: Małgorzata Mazur, Marta Ojrzyńska, Dorota Nawrot, Jacqueline Sobiszewski, Krzysztof Zarzecki

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: informacje udzielane mailowo (spst@poczta.wp.pl) lub w siedzibie Stacji Szamocin, poniedziałek - piątek w godzinach 10.00-16.00.

3, 4 Września, godz. 18:00

Stacja Szamocin

10 Grudnia, godz. 19:30

Teatr Nowy, Scena Nowa, Poznań

(-)
Materiał Teatru
3 września 2013
Portrety
Michał Borczuch

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia