Premiera "Damy Pikowej" jeszcze później

"Dama Pikowa" - reż: Mariusz Treliński - Teatr Wielki w Łodzi

Zaplanowana na ten tydzień premiera "Damy Pikowej" Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się dopiero w następnym tygodniu.

- Czekamy jeszcze na komunikat rządowy i ostateczną decyzję dyrektora teatru, Marka Szyjko, w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że premiera zostanie przesunięta na wtorek, 20 kwietnia - wyjaśnia Katarzyna Jasińska, kierownik działu literacko-wydawniczego Teatru Wielkiego w Łodzi. 

Pierwotnie opera "Dama Pikowa" miała być wystawiona w piątek, 16 kwietnia. Po ogłoszeniu żałoby narodowej, dyrekcja teatru podjęła decyzję o przesunięciu terminu premiery na 17 kwietnia. Zaznaczyła zarazem, że gdyby się okazało, iż w tym dniu miałyby się odbyć uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy, premiera zostanie pokazana dopiero w niedzielę, 18 kwietnia. Sytuacja jednak uległa zmianie, albowiem okazało się, że pogrzeb prezydenckeij pary odbędzie się w niedzielę. Dzień wcześniej natomiast zaplanowane są uroczystości żałobne w intencji zmarłych. 

Tragiczne wydarzenia w Smoleńsku spowodowały, że i Krystyna Weintritt, dyrektor Centrum Kultury Młodych w Łodzi, podjęła decyzję o przesunięciu terminu XXVIII Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych Centrum 2010, które miały się rozpocząć 16 kwietnia i potrwać dwa dni. W efekcie konfrontacje potrwają o dzień krócej. Rozpoczną się 17 kwietnia, o godz. 8.30, spektaklem "Wariat i zakonnica" Teatru Waganci z Augustowa.

Kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi, ze względu na obowiązującą żałobę narodową, będzie nieczynne do poniedziałku, 19 kwietnia. Kinematograf odwołuje również zapowiedziane na dzisiaj spotkanie z Janem Kidawą-Błońskim, reżyserem, scenarzystą, producentem filmowym, autorem takich filmów, jak: "Różyczka", "Wiedźmy", "Skazany na bluesa", "Bao-Bab, czyli zielono mi", wydarzenie "Dekalog Marka Edelmana: w hołdzie bohaterom getta", które miało się odbyć 18 kwietnia oraz wszystkie komercyjne seanse filmowe planowane do 18 kwietnia.

Katarzyna Zawadzka
Polska Dziennik Łodzki
15 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...