Premiera dla dzieci na Scenie Wspólnej

"Czy umiesz gwizdać, Johanno?" - reż. Laura Słabińska - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

"Czy umiesz gwizdać, Johanno?" w reż. Laury Słabińskiej, to kolejna propozycja teatralna Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, lecz pierwsza produkcja w pełni przygotowana na, otwartej we wrześniu ubiegłego roku, Scenie Wspólnej.

Współgospodarze obiektu - Teatr i Szkoła "Łejery", również mieli wkład w powstawanie przedstawienia. Na scenie, obok aktora Teatru Nowego Aleksandra Machalicy, pojawią się łejerscy uczniowie. Przedstawienie w reżyserii Laury Słabińskiej to propozycja dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Ośmioletni Berra bardzo chciałby mieć dziadka, takiego samego jak ma jego najlepszy przyjaciel Uffe. Chłopcy udają się w tym celu do domu opieki, gdzie poznają Nilsa, sympatycznego starszego pana w kapeluszu, lubującego się w cygarach i babeczkach cynamonowych. Czas spędzony na wspólnych rozmowach przy kawie, grach w karty, nauce gwizdania, konstruowaniu latawca, a nawet... wykradaniu czereśni z sadu w środku nocy, powoduje, że między "dziadkiem" a "wnukiem" rodzi się bardzo bliska więź. Bez mała można powiedzieć, że naprawdę stają się rodziną. Jednak pewnego dnia, gdy po dłuższej nieobecności chłopcy odwiedzają Nilsa okazuje się, że jego pokój jest pusty...

Autor w niebanalny sposób opowiada o przemijaniu, kruchości chwili, ponadpokoleniowej przyjaźni. Pokazuje, jak ważne w momencie odejścia bliskiej nam osoby jest zachowanie w pamięci wszystkich wartościowych wspomnień, dzięki którym będzie ona żyła dalej, w nas samych.

"Po tych gałęziach wejdziesz na górę jak po schodach. Zobaczysz, dziadku. Przecież sam mówiłeś, że zawsze trzeba się mocno napocić, żeby do czegoś dojść."

(-)
Materiał Teatru
18 stycznia 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia