Premiera dla koneserów teatru

"Przebudzenie" - reż. Paweł Szumiec- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Problemy współczesnego angielskiego małżeństwa będą jednym z tematów dramatu psychologicznego "Przebudzenie" autorstwa Brytyjki Shelagh Stephenson. Premiera sztuki w reż. Pawła Szumca odbędzie się w sobotę na Scenie Miniatura w Teatrze Słowackiego.

Dramat poruszy też m.in. problem mediów oraz tego, w jaki sposób wpływają one na kreowanie rzeczywistości. W spektaklu nie zabraknie rozważań na temat dobra i zła a także polityki - poinformował podczas środowej konferencji prasowej reżyser.

- Wystrój sceny, zdominowany przez kolor czarny i szary, stworzy nastrój odpowiedni do tajemniczej, ale i sensacyjnej fabuły dramatu. Bardzo ważnym elementem scenografii będzie światło, które raz jaśniejsze, raz ciemniejsze będzie współgrać z nastrojem bohaterów, a widzowi pomoże poczuć atmosferę sztuki - powiedział PAP scenograf, Marek Braun.

Dyrektor teatru, Krzysztof Orzechowski, mówił na konferencji prasowej, że "Przebudzenie" - podobnie jak inne dramaty wystawiane na kameralnej Scenie Miniatura - jest przedstawieniem niejednoznacznym, przeznaczonym dla koneserów teatru.

Według kierownika literackiego Teatru im. J. Słowackiego, Anny Burzyńskiej, tego rodzaju spektakle - dobre i niebanalne, mające "głębsze dno" - są bardzo potrzebne. Dzięki nim widz, zarówno młody jak i starszy, zastanawia się nad sensem świata i życia.

Reżyser sztuki Paweł Szumiec jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyreżyserował m.in. "Zbrodnię z premedytacją" W. Gombrowicza, "Czekając na Godota, czyli życie jest snem" S. Becketta, "Przygody Odyseusza" wg

Homera, "Don Kichote" M. de Cervantesa. Jest trzykrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, ogłaszanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

(-)
(PAP)
6 grudnia 2012
Portrety
Paweł Szumiec

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...