Premiera dla koneserów teatru

"Przebudzenie" - reż. Paweł Szumiec- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Problemy współczesnego angielskiego małżeństwa będą jednym z tematów dramatu psychologicznego "Przebudzenie" autorstwa Brytyjki Shelagh Stephenson. Premiera sztuki w reż. Pawła Szumca odbędzie się w sobotę na Scenie Miniatura w Teatrze Słowackiego.

Dramat poruszy też m.in. problem mediów oraz tego, w jaki sposób wpływają one na kreowanie rzeczywistości. W spektaklu nie zabraknie rozważań na temat dobra i zła a także polityki - poinformował podczas środowej konferencji prasowej reżyser.

- Wystrój sceny, zdominowany przez kolor czarny i szary, stworzy nastrój odpowiedni do tajemniczej, ale i sensacyjnej fabuły dramatu. Bardzo ważnym elementem scenografii będzie światło, które raz jaśniejsze, raz ciemniejsze będzie współgrać z nastrojem bohaterów, a widzowi pomoże poczuć atmosferę sztuki - powiedział PAP scenograf, Marek Braun.

Dyrektor teatru, Krzysztof Orzechowski, mówił na konferencji prasowej, że "Przebudzenie" - podobnie jak inne dramaty wystawiane na kameralnej Scenie Miniatura - jest przedstawieniem niejednoznacznym, przeznaczonym dla koneserów teatru.

Według kierownika literackiego Teatru im. J. Słowackiego, Anny Burzyńskiej, tego rodzaju spektakle - dobre i niebanalne, mające "głębsze dno" - są bardzo potrzebne. Dzięki nim widz, zarówno młody jak i starszy, zastanawia się nad sensem świata i życia.

Reżyser sztuki Paweł Szumiec jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyreżyserował m.in. "Zbrodnię z premedytacją" W. Gombrowicza, "Czekając na Godota, czyli życie jest snem" S. Becketta, "Przygody Odyseusza" wg

Homera, "Don Kichote" M. de Cervantesa. Jest trzykrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, ogłaszanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

(-)
(PAP)
6 grudnia 2012
Portrety
Paweł Szumiec

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...