Premiera dla młodzieży w Lubuskim Teatrze

„Norwegia 2.0 Poza siecią" - reż. Michał Telega - Teatru Lalek Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze

Po spektaklu dla najmłodszych, który rozpoczynał sezon – przyszedł czas na młodzież. Już 27 września 2024 na scenie Teatru Lalek Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze zobaczymy spektakl, który wygrał Konkurs na scenariusz i realizację spektaklu kameralnego dla młodzieży. Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spektakl „Norwegia 2.0 Poza siecią" to koncepcja Michała Telegi, który przy tej realizacji jest scenarzystą, reżyserem oraz twórcą scenografii i kostiumów. Michał Telega to reżyser teatralny i dramaturg, absolwent Wydziału Reżyserii i Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych imienia Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także pedagog współpracujący z Akademią Muzyczną imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Muzykę do spektaklu skomponował Daniel Grupa, na scenie zobaczymy Małgorzatę Polak jako Julię i Pawła Wydrzyńskiego jako Augusta. Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.

Michał Telega o swoim spektaklu pisze tak:
Tytuł nawiązuje do popularnego dramatu Igora Bauersimy „norway. today". Wówczas opowieść o Julii i Auguście mierzyła się z problemem samobójstwa, depresji i kontaktu internetowego w kontekście początku lat dwutysięcznych. „Norwegia 2.0" to historia dwóch osób, które już kiedyś się spotkały aby zredefiniować swoje postawy sprzed lat mierząc się z problemami doczesności. Telega - pisząc tekst scenariusza - nie tworzy sequelu znanej historii, ale podejmuje z nią dialog, nie bojąc się krytycznego spojrzenia.

„Norwegia 2.0 Poza Siecią" to cykl scen układający się w kolaż współczesnego eskapizmu młodych ludzi. To historia potrzeby resetu i mierzenia się z problemami, do których klucze posiada współczesna młodzież przyzwyczajona do przebywania w internecie jako w swoim „second life". Tematami stają się depresja, seksualność, mobbing i próba podjęcia swojej pierwszej zarobkowej pracy, hejt w internecie oraz znieczulica, którą spowodował pęd po sukces w sieci. W czasach upadku autorytetów i masowej produkcji treści (w tym popularnych fake news'ów) Julia i August czują się zagubieni i niepewni.

Sztuka o samotności jednostki staje się dramatem zadającym fundamentalne pytania o więzi społeczne i związkowe, które w ciągu ostatnich lat przeszły znaczącą transformację, choćby przez czynniki takie jak pandemia COVID-19 i wymuszona izolacja oraz kontakty zdalne ze światem. Tematyka „nowego nazewnictwa" - nomenklatury i terminologii niewykluczającej i włączającej (antyprzemocowej) zostaje podjęta na równych prawach w zderzeniu z tematami kondycji ludzkiej i ontologicznych pytań o ludzki los. Julia i August zadają pytania nie tylko o ryzyko związane „ze skokiem z fiordu" - czyli odcięciem się od internetu i zagrożeniem „śmierci za życia" w swoich społecznościach, ale również o sens politycznej poprawności, sens wiary w esencjonalne pojmowanie prawdy o świecie (religia i wychowanie), o edukację i poziom, jaki wykształcają i utrzymują dzisiejsze wspólnoty młodych ludzi.

W jaki sposób w dzisiejszej Polsce - „pośród rodzimych fiordów" - funkcjonuje system pomocy, terapii i wsparcia opiekuńczego w stosunku do młodych ludzi? Z jakimi problemami, nie tylko wewnętrznym konfliktem poczucia bezradności i strachu przed przyszłością - muszą mierzyć się Julie i Augustowie?

Spektakl powstał z osobistych doświadczeń „samotności w sieci" jako dorastania i dojrzewania w świecie zdominowanym przez internetowe znajomości, które stwarzają zupełnie inne relacje społeczno-polityczne we współczesnym społeczeństwie.

Zapraszamy do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze:
PREMIERA: 27.09.2024 r., godz. 19:00

Pozostałe terminy:
28.09.24 r., godz. 16:00
29.09.24 r., godz. 16:00

Październik:
04.10.24 r., godz. 16:00
05.10.24 r., godz. 16:00 (spektakl z udogodnieniami dla osób ze specjalnymi potrzebami: audiodeskrypcją i tłumaczeniem na j.migowy PJM)
06.10.24 r., godz. 16:00

Terminy szkolne:
02.10.24 r., godz. 10:00
03.10.24 r., godz. 10:00
08.10.24 r., godz. 10:00
Bilety: https://bilety.teatr.zgora.pl/

(-)
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
27 września 2024
Portrety
Michał Telega

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...