Premiera "Espresso" w Powszechnym

"Espresso" - reż. M. Bogajewska - Teatr Powszechny im. Z. Hübnera

Słodko-gorzką komedię o miłości, śmierci i poszukiwaniu własnej tożsamość przygotowała na kameralnej Scenie 100 w Teatrze Powszechnym Małgorzata Bogajewska

Główną bohaterką "Espresso" jest Rosa, nowoczesna singielka o włoskich korzeniach od dłuższego czasu mieszkająca w Kanadzie. Jej związki z mężczyznami są krótkie i powierzchowne. Nie utrzymuje także zbyt bliskich kontaktów ze swoją zaborczą i wtrącającą się we wszystko. 

Ale gdy jej ojciec ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu, Rosa musi stawić czoła przeszłości, zastanowić się nad swoimi emocjami i zrewidować życiowe wybory. Tym bardziej że w szpitalu przy łóżku cierpiącego spotyka pozostałe bliskie ojcu kobiety: jego matkę i drugą żonę. Na jaw wychodzą animozje i skrywane od dawna żale.

Trudne chwile pomaga przetrwać Rosie tajemniczy mężczyzna o imieniu Amante, będący ucieleśnieniem jej marzenia o kochanku idealnym. To on zmusza ją do szczerych wyznań, sprawia, że kobieta przechodzi duchową i emocjonalną przemianę.

Autorką sztuki jest Lucia Frangione. Kanadyjska aktorka i dramatopisarka podobnie jak jej bohaterka pochodzi z włoskiej rodziny. Inspiracją do napisania "Espresso" były jej osobiste doświadczenia.

- Pomysł się narodził, gdy stałam przy szpitalnym łóżku mojego ojca - przyznała w jednym z wywiadów. - Jego stan był tak poważny, że najmniejsze przyśpieszenie akcji serca mogło go zabić. Wokół niego rozgrywała się wielka drama stworzona przez rozpaczającą włoską familię.

Sztuka była z powodzeniem grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii. W 2006 roku Małgorzata Bogajewska przygotowała na scenie Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida polską prapremierę. Teraz w Powszechnym zmierzy się z tym tekstem po raz drugi.

W obu wypadkach reżyserka zastosowała ten sam zabieg - wszystkie role gra dwoje aktorów, którzy w brawurowym tempie muszą przeistaczać się z jednej postaci w drugą żonglując rytmem i językiem scenicznym. Z tym karkołomnym wyzwaniem spróbują poradzić sobie Eliza Borowska i Michał Napiątek.

"Espresso", sztuka Lucii Frangione, reż. Małgorzata Bogajewska, wyk. Eliza Borowska, Michał Napiątek, Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 22 818 25 16, premiera: sobota (28.05), godz. 20, kolejny spektakl: niedziela (29.05), godz. 20

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
28 maja 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia