Premiera i film o jubileuszu Polskiego Teatru Tańca

"Volta" - chor. Andrzej Adamczak - Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Premierę spektaklu "Volta" z choreografią Andrzeja Adamczaka pokaże w sobotę i niedzielę Polski Teatr Tańca. W poniedziałek prapremierę będzie miał film "Projekt XL" Anny Kochnowicz, poświęcony 40-leciu istnienia teatru.

Teatr został powołany w 1973 roku, jego pierwszym szefem był Conrad Drzewiecki. Obecnie PTT kieruje Ewa Wycichowska.

Jak powiedziała we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej rzeczniczka teatru Jagoda Ignaczak, rok jubileuszowy był dla placówki czasem wytężonej pracy. - W tym czasie mieliśmy trzy premiery, jedno wznowienie, pięć premier w Atelier Polskiego Teatru Tańca. Występowaliśmy w Norwegii, na Słowacji, w Rosji. Odbyły się dwa festiwale i międzynarodowe warsztaty - wyliczała.

Zaplanowane na najbliższe dni premiery są zwieńczeniem jubileuszowego roku. W sobotę i niedzielę na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowany zostanie spektakl "Volta" z choreografią Andrzeja Adamczaka i muzyką Iwo Borkowicza.

Jak powiedział Adamczak, jednym z założeń spektaklu jest pokazanie przemian, które zachodzą w jednostce podczas konfrontacji z otoczeniem. - Gdy osoba z zewnątrz chce nas zmienić, my możemy się temu poddać, bądź nie. Możemy przyjąć rzeczy, które nam proponuje, lub się z nich wycofać - powiedział.

9 grudnia w poznańskiej Auli Artis swoją premierę będzie miał film "Projekt XL" w reżyserii i ze scenariuszem Anny Kochnowicz. Jak powiedziała na konferencji prasowej reżyserka, obraz jest przedstawieniem całej, czterdziestoletniej historii PTT w kilkudziesięciominutowej pigułce.

- Chcieliśmy pokazać, że jest pewna ciągłość myśli, którą zapoczątkował Conrad Drzewiecki 40 lat temu i którą podjęła 25 lat temu Ewa Wycichowska. Pokazać, że idea była wspólna, ale z biegiem lat zmieniały się środki wyrazu artystycznego i że choreografie wymyślone przez Drzewieckiego są ciągle aktualne, powodują u odbiorców dreszcze emocji - powiedziała.

- Osoby z PTT wykonały ogromną robotę, zdobyły materiały archiwalne, których nie ma nawet w archiwum telewizji. Dzięki temu można było realizować ten film jako rzecz w miarę pełnie dokumentującą minione czterdziestolecie teatru - dodała Kochnowicz.

W ramach roku jubileuszowego PTT przygotował 10-odcinkowy cykl "XL - wczoraj i dziś Polskiego Teatru Tańca". W ramach przedstawianych od początku roku odcinków, prezentowane są archiwalne materiały filmowe, zapisy spektakli, zdjęcia i rozmowy z artystami.

W sobotę na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowany zostanie odcinek dziewiąty, obejmujący lata 2005 - 2009.

Jak podkreśliła Ignaczak, cykl i zgromadzony dzięki jego prezentacjom unikalny materiał stanowią istotne świadectwo indywidualności, jaką jest Polski Teatr Tańca w kulturze polskiej i na mapie sztuki tańca na świecie.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 roku. Jego pierwszym szefem został Conrad Drzewiecki. Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca jest wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska.

W ciągu 40 lat istnienia PTT zrealizował ponad 200 premier, gościł na pięciu kontynentach, był wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Fringe First na Festiwalu w Edynburgu.

Polski Teatr Tańca jest od 1994 roku organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, zaś od 2008 roku Festiwalu Atelier.

(-)
(PAP)
4 grudnia 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia