Premiera i gwiazdy

14. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne "Przetrwanie w teatrze"

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu tradycyjnie w listopadzie zaprasza na festiwal teatralny, demokratyczne i wyczekiwane przez widzów wydarzenie, podczas którego Teatr otwiera swoje przestrzenie i razem z widzami cieszy się pieczołowcie dobranym festiwalowym repertuarem, rozmawia, bawi się, wzajemnie inspiruje.

W tym roku 14. Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne odbędą się w dniach 19-23 listopada. W dobie kryzysu wartości i niepewnych rozwiązań politycznych organizujących nasze życiee, proponujemy "przetrwanie w teatrze".

FANABERIE to nowoczesny przegląd aktualnych trendów w sztuce teatralnej. Nowoczesny - bo różnorodny, nie ograniczony do jednej formy, przekraczający granice gatunkowe, popularny. Nowa odsłona wałbrzyskich FANABERII, odbywa się w nieco węższej, "kryzysowej" formule. Ale nadal program przeglądu pozostaje bogaty. Podczas kolejnych pięciu festiwalowych dni Teatr Dramatyczny zaprasza na spotkania z gwiazdami, teatrem atrakcyjnym, z twórcami o europejskiej wadze, z aktorstwem i muzyką na najwyższym poziomie i na dyskusje z twórcami w klubie festiwalowym.

Specjalnie na otwarcie Festiwalu duża premiera wałbrzyskiego Teatru - "MOBY DICK, czyli KONIEC DEMOKRACI W PAŃSTWIE WIELORYBÓW" wg Melville'a, w reżyserii Madeja Podstawnego - polityczna opowieść o czasach trudnych.

MOBY DICK, czyli KONIEC DEMOKRACJI W PAŃSTWIE WIELORYBÓW

/z inspiracji "Moby Dickiem czyli białym wielorybem" Hermana Melville'a, "Złowionym" Tadeusza Różewicza, "Zatoką delfinów" Louie Psihoyosa oraz sytuacją za oknem/

Klasyczna XIX-wieczna amerykańska powieść o sile demokracji i ojej nadzwyczajnej kruchości. W czasie, gdy demony nacjonalizmów i tęsknota za rządami silnej ręki budzą się na całym świecie, studium relacji załogi z charyzmatycznym kapitanem, który wszystkich zaczarował, naobiecywał, a teraz - na krawędzi katastrofy - w obliczu wielkiego wieloryba, nie można już nic zrobić - staje się niepokojąco aktualna.

O cenie osobistej zemsty, o siłach, których nie powinniśmy budzić, i o Naturze, zdolnej zatopić statki najodważniejszych wielorybników. Teatr politycznej opowieści, głos w obronie zagrożonych gatunków i panorama świata, pełna poezji, ironii, filozofii i grozy.

(-)
Tygodnik Wałbrzyski
22 listopada 2016

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...