Premiera Janusza Stolarskiego

"Hiob, mój przyjaciel" - reż. Janusz Stolarski - Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej

4 i 5 października, o 19.00, w Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza, odbędą się premierowe pokazy najnowszego monodramu Janusza Stolarskiego pt. "Hiob, mój przyjaciel".

Hiob był człowiekiem, o którym sam Pan powiedział, że jest wierny i posłuszny Bogu, szlachetny i sprawiedliwy. (...) Postawił swe domostwo w miejscu, gdzie krzyżuje się wiele dróg i zbudował doń cztery bramy, aby każdy mógł wejść. Ktokolwiek wszedł do niego, jadł, pił i chwalił niebiosa.

Widział to szatan i skręcał się z zazdrości ...

Scenariusz spektaklu zrodził się z pytań.

Jaką pozycję w kosmosie zajmuje człowiek? Czy jest istotą wyjątkową, częścią Wielkiego Planu, czy anomalią Ewolucji? Jaką szansę ma w konfrontacji ze swym stwórcą - Bogiem/Naturą - jest Jego/Jej wybrańcem, czy igraszką? Czy miarą człowieka jest determinacją, z jaką staje po stronie swego człowieczeństwa, wiary w samego siebie, w wartości, które wyznaje, we własną NIEWINNOŚĆ?

Hiob/Człowiek - zwyciężył, czy został pokonany...?

Czy twórcom spektaklu "Hiob, mój przyjaciel" uda się znaleźć odpowiedzi na te pytania? Czy odpowiedzi na nie istnieją?

Niektórzy uważają, że jego życie.... Istnieje pogląd, jakoby żył . Ale mogło to być również.... Pewien mędrzec umieszcza żywot Hioba . Pewien nauczyciel Talmudu sądzi, że Hiob był . Inny nauczyciel także mniemał, iż . Wielu jednak uważa go .

Niektórzy zaś twierdzą, że Hioba nigdy nie było .

(-)
Materiał Teatru
3 października 2013

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia