Premiera "Jasia i Małgosi"

"Jaś i Małgosia" - reż: Zbigniew Lisowski - Teatr im. Andersena w Lublinie

Czy to byłoby wciąż to samo, gdyby wilk nie pożarł Czerwonego Kapturka, ołowiany żołnierzyk nie stopił się w ogniu, a syrenka nie czuła przeszywającego bólu przy każdym kroku? Ugrzeczniać czy nie ugrzeczniać wersje znanych bajek? - nad tym zastanawiają się współcześnie i rodzice, i wydawcy książek. Teatr Andersena radzi: Nie ugrzeczniać. Premiera "Jasia i Małgosi" już w ten weekend.

- Spektakl będzie dyskusyjny. Podczas premiery pedagogicznej jedna z osób uznała, że jest za "pikantny". Tymczasem człowiek widzi to, co sobie wyobrazi - mówi Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena. 

Wśród baśniopisarzy obdarzonych krwawą wyobraźnią prym wiodą bracia Grimm. Wystarczy przypomnieć sobie wszystkie te ucięte paluszki… Jasiowy palec został wprawdzie oszczędzony, ale tylko dzięki temu, że żądnej krwi czarownicy w zamian pokazał przez szczeble klatki zasuszony patyczek. Jako dowód, że wciąż jest chudy, łykowaty i niezdatny do konsumpcji. Okrucieństwo nie jest jednak w dziele Jacoba i Wilhelma Grimmów bezinteresowne. Choć o bólu, złu i śmierci mówią otwarcie, ich światem rządzi sprawiedliwość - za zło czeka kara, proporcjonalna do występku. 

Zło prawdziwe to ważny bohater "Jasia i Małgosi" w reż. Z. Lisowskiego. Czołową postacią jest Baba Jaga. - Kusi Jasia do zła, ale to kuszenie ma złożony charakter. Możemy w nim odnaleźć współczesne zagrożenia, jakie czekają na dziecko od strony popkultury oraz świata gadżetów i błyskotek - mówi Wioletta Tomica, odtwórczyni tej roli.

Jaś na własne życzenie skosztuje niebezpiecznego cukierka. Jako Janusz będzie próbował stać się dorosłym. Stanie się nim, ale w wersji widzianej w krzywym zwierciadle. Przestrzeń sceniczna została rozplanowana tak, aby mali widzowie mogli znaleźć się w domu bajarza, który kreuje akcję. Będą także mieli wpływ na ostateczny finał historii. Domek Baby Jagi - w oryginale z piernika - zobaczymy w wydaniu kabaretowym i uwspółcześnionym.

Piątek- niedziela
Jaś i Małgosia, Teatr Andersena
g. 10, 12 (pt.), g. 17 (sob.), g. 15 (nd.), bilety 13 - 20 zł

Sylwia Hejno
Kurier Lubelski
15 października 2010

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia