Premiera kryminału dla dzieci w Miniaturze

"Tajemnica..." - reż: I. Maciejewski - Teatr Miniatura

15 kwietnia w Teatrze Miniatura odbędzie się światowa prapremiera teatralnej adaptacji "Tajemnicy diamentów", pierwszej z bestsellerowej serii książek detektywistycznych dla dzieci szwedzkiego autora Martina Widmarka.

Seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" opowiada o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby.

Choć szwedzki kryminał kojarzy się z mrocznymi, boleśnie realistycznymi i ponurymi historiami, Widmark w swoich książkach utrzymuje pozytywną i lekką atmosferę. "Realizm może poczekać, aż dzieci dorosną. Będą miały całe życie, żeby radzić sobie z przemocą, alkoholikami, miłością czy seksualnymi perwersjami. Telewizja i internet są wystarczająco pełne rzeczywistego świata. W moich książkach i w małym miasteczku, o którym piszę, mogę wyłączyć to wszystko". Język książek Widmarka jest prosty, ale w skuteczny sposób komunikuje zagadkowe i skomplikowane historie. Zabawne ilustracje Heleny Willis wzmacniają przekaz.

Seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" jest międzynarodowym bestsellerem, przetłumaczonym na ponad 20 języków. Martin Widmark od 2004 roku co roku otrzymuje nagrodę Bokjuryn (szwedzką nagrodę literacką, zorganizowaną tak, że ponad 50 000 dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat głosuje na swoje ulubione książki) w kategorii wiekowej 7-9 lat. Jest najczęściej wypożyczanym autorem w Szwecji, zdetronizował w tym względzie nawet legendarną Astrid Lindgren.

Spektakl w Miniaturze to kryminał w stylu Agathy Christie dla najmłodszych, dzieci w wieku od 6 lat. Jest złodziej, są podejrzani i para sprytnych detektywów. Przedstawienie zawiera elementy interakcji z publicznością - aktorzy wcielają się w role dziennikarzy, którzy nie tylko opisują perypetie głównych bohaterów, ale razem z widzami prowadzą śledztwo. Zbierają poszlaki, prowadzą wywiady, wyciągają wnioski. Młodzi widzowie sami mogą się poczuć jak detektywi lub dziennikarze.

Inscenizację wzbogaca miniaturowa szczegółowa makieta miasteczka, którego architektura nawiązuje do charakterystycznych budowli Gdańska (na zdjęciu jedna z kamieniczek). Po ulicach miasteczka porusza się kamera rejestrująca wybrane sceny - śledzi losy głównych bohaterów, a także niebezpieczny pościg policyjny za samochodem przestępcy.

Przedstawienie jest pełne humoru, dynamiczne, zaskakujące i nieszablonowe, dzięki czemu zaciera się granica między sceną, a publicznością. Będzie to też pierwszy odcinek serialu teatralnego dla dzieci, którego następna część, zatytułowana "Tajemnica kina" będzie miała premierę na jesieni.

Autorem adaptacji oraz reżyserem spektaklu jest Ireneusz Maciejewski, młody twórca, który ma już na swoim koncie kilkanaście udanych przedstawień w teatrach w całej Polsce, m.in. "Dzień dobry, Świnko" Janoscha w Teatrze Guliwer w Warszawie czy "Kto rozśmieszy pechowego nosorożca" Leszka Kołakowskiego w Teatrze im. H.H. Andersena w Lublinie. Wiele ze swoich najciekawszych produkcji zrealizował ze scenografem Dariuszem Panasem, który pracuje także przy premierze w Miniaturze. To doświadczony artysta, który brał udział w ponad 50 realizacjach teatralnych, m.in. tworzył scenografię do nominowanej do Paszportu Polityki "Gai" w reż. Krzysztofa Raua Teatru 3/4 Zusno. W tworzeniu spektaklu biorą udział również trójmiejscy artyści: muzykę do "Tajemnicy diamentów" przygotował zespół Old Time Radio, a teksty piosenek napisała gdyńska poetka Joanna Herman.

W dzień premiery o godz. 15.00 odbędzie się również panel "Dziecięce fascynacje. O współczesnej literaturze dla dzieci w Szwecji i Polsce" z udziałem Barbary Gawryluk (tłumaczki serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", autorki książek dla dzieci), Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Gdańszczanka, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla dzieci), Tomasza Kuźmickiego (jeden z założycieli gdańskiego Wydawnictwa EneDueRabe specjalizującego się we współczesnej literaturze dziecięcej) oraz Martina Widmarka. Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś, dziennikarka "Gazety Wyborczej Trójmiasto", współautorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży zaczytani.pl

(-)
Materiały Teatru
10 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

WIELKIE GORĄCE SZYBKIE...
Zapowiedź reżysera.
W jaki sposób powstał wszechświat i c...