Premiera "Ksiąg Jakubowych" w Hamburgu

"Księgi Jakubowe" - reż. Ewelina Marciniak - Thalia Theater w Hamburgu

Tokarczuk wg Marciniak w nowym sezonie Thalia Theater

Na swojej stronie profilowej Teatr Thalia z Hamburga poinformował o konferencji prasowej, na której Julia Lochte i Joachim Lux przedstawili plany repertuarowe na sezon 2020/2021. W marcu przyszłego roku premierę będą miały "Księgi Jakubowe" w reżyserii Eweliny Marciniak.
__

"Księgi Jakubowe" to intelektualne wyzwanie. Czytelnicza przygoda, która zdaje się nie mieć końca. Wymagająca, bo trzeba jej poświęcić czas i uwagę, jakiej nie oferujemy większości lektur. Multum odniesień do historii, kultury, religii, obyczajowości osiemnastowiecznej na ziemiach polskich i nie tylko. "Księgi Jakubowe" są efektem fascynacji i chwilami, zda się, swoistej obsesji. Imponującym!

Siedem ksiąg, sześć lat pracy nad nimi, ponad 900 stron i opowieść, która zadaje pytanie nie tyle o to, jak mimo różnorodności kulturowej i religijnej w XVIII wieku charyzmatyczny Jakub Frank zbudował wokół siebie rzesze wiernych zjednanych obietnicami godnego życia w tolerancyjnym świecie, ale o to, w jaki sposób swym stylem życia i przekonaniami udowadniał, że w Polsce, w której - to słowa jednego z bohaterów książki - "wolność i nienawiść religijna są sobie równe", możliwie będzie religijne pojednanie.

Za nim zaś stać miało duchowe odrodzenie, niezwykła przemiana i rosnąca wiara w nowego Mesjasza, która dla jednych stanie się groźnym ekscentryzmem, dla innych zaś - jedyną nadzieją na łez padole, gdzie życie ludzkie usilnie domaga się transcendencji, by uwierzyć, że cierpienia i niesprawiedliwość społeczna są czymś warunkowane i wynikają z jakiegoś nieznanego planu bożego.
Jarosław Czechowicz - "Krytycznym Okiem"

(-)
Materiał nadesłany
18 czerwca 2020
Książki
Księgi Jakubowe
Portrety
Olga Tokarczuk

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...