Premiera „Lalki" i obchody 80-lecia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie
"Lalka" - libr. Wojciech Kościelniak - reż. Jerzy Jan Połoński - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w RzeszowieTeatr im. Wandy Siemaszkowej w tym roku świętuje 80-lecie istnienia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. Obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne, które 23 marca poprzedzi premiera spektaklu „Lalka", realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
W spektaklu na motywach powieści Bolesława Prusa twórcy stawiają pytania o miłość, zdradę, sumienie, życiowy sukces i jego cenę. Jak bardzo uczucia potrafią zniekształcić nasz obraz rzeczywistości? Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla uznania „elit"? Ile upokorzeń jesteśmy skłonni wybaczyć, aby osiągnąć cel? Czym jest dobro i czynienie dobra?
Spektakl w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego będzie muzyczną podróżą przez magiczne IMAGINARIUM – miejsce, w którym może spełnić się każde marzenie. Tu nawet prosty kupiec może stać się arystokratą i poślubić księżniczkę. Na scenie w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej zobaczymy porywające choreografie Jarosława Stańka przy akompaniamencie muzyki Piotra Dziubka, stworzonej do tekstów piosenek Rafała Dziwisza. Za scenografię odpowiada Marcin Chlanda, kostiumy zaprojektowała Katarzyna Sobolewska, multimedia zrealizowała Karolina Jacewicz, a reżyserią świateł zajęła się Katarzyna Łuszczyk.
Spotkanie literackie i wystawa na 80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie.
Zaplanowaną na 23 marca premierę „Lalki" otworzy wystawa pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie – Arcydzieła", przygotowana przez Marka i Macieja Mikulskich. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie ze spektakli, które realizowane były na rzeszowskiej scenie, a kluczem do ich wyboru były prezentowane przez lata na deskach teatru arcydzieła literatury.
26 marca „Siemaszka" zaprasza na wyjątkowe spotkanie literackie – „Jerzy Pleśniarowicz. Dziedzictwo", które odbędzie się o godz. 19:00 w Szajna Galerii. Współorganizatorem spotkania jest Uniwersytet Rzeszowski. O Jerzym Pleśniarowiczu – poecie, tłumaczu, reżyserze teatralnym i radiowym oraz wieloletnim kierowniku literackim Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozmawiać będą jego syn – prof. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz i wnuk – Jan Pleśniarowicz. Spotkanie poprowadzi prof. Jan Wolski.
__
Premiera spektaklu „Lalka" zrealizowana została w ramach zadania pn. „Międzynarodowy Dzień Teatru wraz z premierą spektaklu „Lalka"."
Wystawa fotografii oraz spotkanie „Jerzy Pleśniarowicz. Dziedzictwo" organizowane są w ramach zadania pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie".
Wydarzenia finansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.