Premiera musicalu o Janie Pawle II

"Karol Wojtyła. Historia prawdziwa" - reż. Duccio Forzano - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Wczoraj, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbyła się światowa premiera musicalu "Karol Wojtyła. Historia prawdziwa", przygotowana przez międzynarodową grupę twórców pod reżyserskim kierunkiem Duccio Forzano.

«To 120-minutowa opowieść, która zaczyna się w momencie zamachu na Jana Pawła II na placu św. Piotra. Później przenosić się będziemy w czasie, by poznać najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły, nim został papieżem Janem Pawłem II. Przyszłego Ojca Świętego zagra aż trzech aktorów: w rolę 9-letniego chłopca wcieli się Alessandro Bendinelli, 20-letniego Karola odtwarzać będzie Virgilio Brancaccio, 50-latka zaś - Massimiliano Colonna.

- To, że zostałem wybrany do tej roli, to dla mnie zaskoczenie, ale także zaszczyt, choć wiem, że to wyświechtane słowo - mówi Virgilio Brancaccio. - Każde zdanie, które wypowiadam, to dla mnie wulkan emocji. Ale nie chodzi o to, by opowiadać o wielkim papieżu. To będzie opowieść o Karolu, o jego sympatiach, o wojnie, o matce, o ojcu i bracie, o przyjaciołach. To historia charyzmatycznego młodego chłopaka, który z godnością radził sobie z przeciwnościami losu - dodaje.

Scenariusz musicalu powstawał we współpracy z watykanistką Palomą Gomez Borrero, która jako dziennikarka towarzyszyła Janowi PawłowiII w 104 papieskich podróżach do ponad 160 krajów. Ale - paradoksalnie - wydarzeń z czasów posługi Jana Pawła II w Watykanie będzie stosunkowo niewiele.

Autorami muzyki do spektaklu są piosenkarka Noa oraz założony w 1991 roku włoski kwartet skrzypcowy Solis String Quartet. Noa (czyli naprawdę Achinoam Nini), urodzona w Izraelu i wychowana w Ameryce, po raz pierwszy spotkała papieża Polaka 20 lat temu, śpiewając przed nim w Watykanie "Ave Maria".

- Byłam pierwszą piosenkarką żydowskiego pochodzenia, która występowała w Watykanie. Jan Paweł II był tym papieżem, przed którym takie wydarzenie mogło się odbyć. Bo to on próbował przełamywać bariery między katolicyzmem i judaizmem. I dlatego byłam zaszczycona tym zaproszeniem -mówi Noa.

Musical "Karol Wojtyła. Historia prawdziwa" to poważne przedsięwzięcie teatralne: na scenie pojawi się 24 wykonawców -aktorów, tancerzy, akrobatów, wybranych podczas castingów w całej Europie.

- Myślę, że papieżowi spodobałaby się musicalowa forma spektaklu. Był przecież niezwykle nowoczesny - mówi prof. Halina Kwiatkowska.»
"To musical nie o wielkim papieżu, lecz o młodym chłopaku, który z godnością radził sobie z losem"

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
3 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...