Premiera na deskach toruńskiego teatru

"Gody Życia" - reż. Iwona Kempa - Teatr im. Horzycy w Toruniu

Premierę rzadko grywanej sztuki "Gody życia" przygotowuje w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy Iwona Kempa. Inscenizacja jest przygotowana w ramach realizowanego przez toruńską scenę "sezonu arcypolskiego"

"Gody życia" to jedna z mniej znanych sztuk duchowego przywódcy bohemy młodopolskiej: - Przybyszewski pamiętany jest dzisiaj głównie jako legenda, postać kontrowersyjna, prowokator łamiący tabu obyczajowe, ale zapomniany jako artysta i myśliciel - prozaik, eseista, dramatopisarz  i teoretyk sztuki - podkreśliła Iwona Kempa, reżyser spektaklu i zarazem dyrektor artystyczny toruńskiej sceny.

Dramat "Gody życia", napisany w 1910 roku, jest historią młodej kobiety - Hanki Bielskiej, która odeszła od męża i córki, by dzielić życie z ukochanym mężczyzną. Według ówczesnych praw społecznych porzucając rodzinę, straciła prawo do dziecka.

Nieświadoma konsekwencji swego czynu Hanka cierpi, a tęsknota za dzieckiem i poczucie winy niszczą wspólne życie z Wacławem. Jak przypomina Kempa, fabuła sztuki jest jedynie pretekstem do analizy duchowego stanu bohaterów, ich gwałtownych namiętności, walki ze społecznymi schematami i wewnętrznymi demonami.

- Czy sumienie może zniszczyć pragnienie szczęścia? Czy można być szczęśliwym, raniąc innych? Czy lepiej dla dobra rodziny żyć w zakłamaniu z niekochanym mężczyzną, czy walczyć o prawo do własnego szczęścia? Czy przekroczenie tradycyjnego porządku musi zostać surowo ukarane? Tekst Przybyszewskiego stawia pytania, które pomimo zmian w obyczajowości i prawie zachowują aktualność - zaznaczyła Iwona Kempa.

W roli głównej wystąpi Mirosława Sobik. Kostiumy do spektaklu przygotowała Anna Sekuła, a autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki.

Sezon 2010/11 Teatr im. W. Horzycy w Toruniu reklamuje jako "arcypolski". Zaplanowano w tym czasie sześć premier polskich przedstawień, by w ten sposób uczcić przypadający właśnie jubileusz 90-lecia obecności polskiego teatru w Toruniu.

Do tej pory widzowie zobaczyli przedstawienia na podstawie dramatów Witkacego i Aleksandra Fredry, a także spektakl z piosenkami Marka Grechuty. W najbliższym czasie odbędą się jeszcze premiery "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Kariny Piwowarskiej, absolwentki reżyserii krakowskiej PWST, oraz "Dziadów" w inscenizacji młodego reżysera Jacka Jabrzyka. Adaptacja ta ma być kameralną i osobistą próbą odczytania wybranych wątków dramatu Adama Mickiewicza.

Ponieważ premiera "Godów Życia" zbiegnie się w sobotę z przypadającym tego dnia Międzynarodowym Dniem Teatru, po spektaklu zostaną wręczone doroczne wyróżnienia toruńskiej sceny - "Wilamy". Nagrody te otrzymują firmy, instytucje i osoby wspierające działalność teatru. Statuetki przyznawane są w kategoriach: "edukacja teatralna", "przyjaciel teatru", "mecenas teatru"; uhonorowany zostaje także najpopularniejszy aktor.

(-)
PAP
25 marca 2011

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia