Premiera na inaugurację

14. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne "Przetrwanie w teatrze"

Premiera „Moby Dicka" na inaugurację Fanaberii. 19 listopada, PREMIERĄ spektaklu „Moby Dick, czyli koniec demokracji w państwie wielorybów" rozpoczną się 14. Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne.

Spektakl, inspirowany XIX-wieczną powieścią Hermana Melville'a, poematem Tadeusza Różewicza „Złowiony" oraz filmem „Zatoka delfinów" wyreżyserował Maciej Podstawny. Autorem tekstu jest Jarosław Murawski.

Twórcy zapowiadają, że poprzez tę klasyczną historię opowiedzą o cenie osobistej zemsty, o siłach, których nie powinniśmy budzić i o Naturze, zdolnej zatopić statki najodważniejszych wielorybników, w końcu o sile demokracji i o jej nadzwyczajnej kruchości.

„W czasie, gdy demony nacjonalizmów i tęsknota za rządami silnej ręki budzą się na całym świecie, studium relacji załogi z charyzmatycznym kapitanem, który wszystkich zaczarował, naobiecywał, a teraz – na krawędzi katastrofy – w obliczu wielkiego wieloryba, nie można już nic zrobić – staje się niepokojąco aktualna" – mówi reżyser, Maciej Podstawny.

Premiera: 19 listopada, o godz. 19.00, na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Podczas kolejnych festiwalowych dni, Teatr Dramatyczny zaprasza na spotkania z gwiazdami: STANISŁAWĄ CELIŃSKĄ, JANEM PESZKIEM, teatrem atrakcyjnym, z twórcami o europejskiej wadze, z aktorstwem i muzyką na najwyższym poziomie i na dyskusje z twórcami w klubie festiwalowym.

W ramach 14. Wałbrzyskich FANABERII Teatralnych widzowie zobaczą:

monodram Mateusza Nowaka „Żertwa",
spektakl „Pustka. Pustynia. Nic" z Wrocławskiego Teatru Pantomimy,
„Jan Peszek. Podwójne solo" w wykonaniu wybitnego polskiego aktora,
monodram „Całe życie robiłam rzeczy, których nie umiałam" z Theatre du Nord w Lille, we Francji, „Przerwaną Odyseję" – koprodukcję Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy i Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje w reżyserii Jacka Głomba
koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.
Festiwal zakończy się w środę, 23 listopada.
Szczegółowy PROGRAM FANABERII http://teatr.walbrzych.pl/14-walbrzyskie-fanaberie-teatralne/

(-)
Materiał Teatru
22 listopada 2016

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...