Premiera na Olesińskiej

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Magdalena Miklasz - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

"Mistrz i Małgorzata" to koprodukcja Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy i Teatru Malabar Hotel. Premiera 17 stycznia o godzinie 19:00 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy - na Scenie Przodownik.

Moskwa lat trzydziestych. Miasto, w którym dekretem zlikwidowano Boga, dostaje się we władanie czarnej magii. Historia miłości pisarza do Małgorzaty przeplata się z opowieścią o wizycie Szatana, który pojawia się pod postacią zagranicznego konsultanta w drogim garniturze. Towarzyszy mu wielki kot jeżdżący tramwajem i chudy osobnik o szyderczej fizjonomii.

Twórcy spektaklu pytają o znaczenie duchowości, prawdy i wolności. Po Moskwie oprowadza nas kilku narratorów, a spektakl wzbogacają elementy teatru formy i teatru lalkowego.

Teatr Malabar Hotel stworzyli członkowie grupy teatralnej Kampania Doomsday. Nazwa teatru została zaczerpnięta z twórczości Witkacego. Założyciele teatru - Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski do każdego spektaklu zapraszają twórców różnych rodowodach, doświadczeniach artystycznych i poruszających się w różnych estetykach. W centrum zainteresowania teatru jest forma, zarówno rozumiana po witkacowsku, jak i nawiązująca do teatru plastycznego i lalkowego. Teatr ma na koncie ponad 30 nagród i wyróżnień (w Polsce i za granicą) za spektakle, role, kompozycję muzyki i scenografię. Przedstawienia Malabar Hotel były pokazywane na 90 festiwalach teatralnych na czterech kontynentach. Teatr wystawił "Alicję?" wg. Tekstu Marcina Bartnikowskiego i w reżyserii Marcina Bikowskiego, "Matkę" Witkacego w reżyserii Hendrika Mannesa, "Głośniej" w reż. Michaela Vogla, "Sprawę Dantona. Samowywiad" wg. Stanisławy Przybyszewskiej w reż. Magdaleny Miklasz oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Magdaleny Czajkowskiej i Marcina Bartnikowskiego.

Spektakl finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta st. Warszawy oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Wsparcia udzieliły Akademia Teatralna (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) oraz Białostocki Teatr Lalek.

(-)
Materiał Teatru
8 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia