Premiera na otwarcie sezonu

"Kaskada" reż. A.Olsten - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Premiera przedstawienia "Kaskada" w reż. Agnieszki Olsten rozpocznie 17 września nowy sezonu artystyczny w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Spektakl powstał na podstawie "Udręki życia" izraelskiego pisarza Hanocha Levina

Premiera realizowana jest we współpracy z Festiwalem Łódź Czterech Kultur - poinformowała Eliza Zakrzewska z Teatru im. Jaracza.

"Udręka życia" napisana przez Levina w 1989 roku zaliczana jest do nurtu komedii rodzinnych. To opowieść o walczących ze sobą małżonkach, którzy tak naprawdę nie mogą bez siebie żyć, ale też o lęku przed śmiercią, opuszczeniem i zapomnieniem.

"Dosadny język, wyraziste postaci, groteskowe spojrzenie na istotę ludzką - wszystko to powoduje, że komedie Levina nastrajają refleksyjnie, ale i śmieszą" - przekonuje Zakrzewska.

W łódzkim przedstawieniu występują: Ewa Wichrowska, Mariusz Saniternik i Andrzej Wichrowski.

Hanoch Levin (1943-1999) to wybitny izraelski dramaturg, pisarz, poeta i reżyser teatralny. Pochodził z żydowskiej rodziny, która w 1935 roku wyemigrowała z Łodzi do Palestyny. Współpracował ze słynnymi izraelskimi scenami, m.in. z Teatrem Habima, Teatrem Cameri z Tel Awiwu czy Teatrem Miejskim w Hajfie.

Levin to autor ponad 50 dramatów m.in. "Jakub i Leidenthal", "Krum", "Szyc", "Męki Hioba" czy "Mord". Oprócz dramatów pisał także opowiadania i wiersze, zajmował się również satyrą polityczną. Inscenizacje sztuk Levina często gorszyły i oburzały telawiwską publiczność, co przyniosło mu opinię niepokornego skandalisty.

W swojej twórczości odwoływał się do tradycji i literatury żydowskiej, a także do dramatu i teatru Samuela Becketta, Eugenia Ionesco oraz Antoniego Artauda. Zmarł w 1999 roku. Zbiór jego dramatów w polskim tłumaczeniu - "Ja i Ty i następna wojna" - został wydany w 2009 roku przez Agencję Dramatu
i Teatru.

(-)
Dziennik Łódzki
3 września 2011

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia