Premiera na walentynki

"Ławeczka" - reż. Mateusz Przyłęcki - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

13 lutego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu "Ławeczka" w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. To pierwsza w tym roku propozycja w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych. Właśnie ruszyły próby do tego przedstawienia.

Z propozycją wystawienia sztuki Aleksandra Gelmana do Dyrektor Teatru zgłosili się Agnieszka Możejko-Szekowska oraz Bernard Bania.

- "Ławeczka" to wynik wspólnych poszukiwań moich, Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Mateusza Przyłęckiego. Wszystko zaczęło się pod koniec 2013 roku, kiedy w czasie rozmów "garderobianych" z Agnieszką postanowiliśmy znaleźć materiał, tekst, który mógłby być ciekawym wyzwaniem aktorskim dla naszej dwójki. Wstępnie dobraliśmy materiał literacki i przedstawiliśmy naszą propozycję Pani Dyrektor. Ponieważ pracowałem wcześniej z Mateuszem Przyłęckim przy czytaniach performatywnych zaproponowaliśmy go jako kandydata na reżysera naszej inicjatywy. W czasie rozmów z Mateuszem to on zaproponował nam tekst Gelmana. Po pierwszych próbach mogę już powiedzieć, że była to propozycja w 100% trafiona - mówi Bernard Bania.

Zdaniem reżysera - Mateusza Przyłęckiego "Ławeczka" to bardzo atrakcyjny materiał do pracy z aktorami: dobrze napisany tekst, zaskakująca fabuła oraz prawdziwi, wielowymiarowi bohaterowie.

- Reżyserowanie takiego tekstu jest dla mnie sporym wyzwaniem. Przy wyborze "Ławeczki" duże znaczenie miało dla mnie to, że tekst opisuje historię konkretnego spotkania mężczyzny i kobiety, a jednocześnie jest bardzo uniwersalny - odsłania wszystkie mechanizmy jakie mogą uruchomić się w takiej sytuacji, pokazuje jak mężczyzna i kobieta różnią się w sposobie myślenia i przeżywania oraz podkreśla, że prawdziwa bliskość może zaistnieć tylko w sytuacji wzajemnej szczerości, zaufania i wolności. W pracy będę kładł nacisk na zbudowanie

z aktorami jak najbardziej wiarygodnych postaci oraz na wydobycie tego, co w tekście najbardziej uniwersalne - mówi Przyłęcki.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 13 lutego, o godz. 19.00. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie w Walentynki - 14 lutego oraz 15 lutego o godz. 17.00, następnie 20 lutego o godz. 17.30, a także 21 i 22 lutego o godz. 20.00. Bilety na spektakl (bilet normalny - 25 zł, ulgowy - 20 zł, studencki - 12,50 zł) dostępne są w Kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

(-)
Materiał Teatru
13 lutego 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...