Premiera nietuzinkowego spektaklu

"Matka - opowieści" - Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

Odważny spektakl na kanwie "Opowieści o Matce" Hansa Chrystiana Andersena zaprezentował cieplicki Zdrojowy Teatr Animacji. Premiera tego widowiska odbyła się w niedzielę 2 marca 2014 r. o godzinie 19.

Trzy młode artystki: Diana Jonkisz-aktorka (autorka scenografii), Dorota Korczycka-Bąblińska (aktorka, inscenizacja) i Anna Krych(tancerka, autorka choreografii)

wspólnymi silami wyreżyserowały spektakl " Matka Opowieść" biorąc na warsztat baśń duńskiego pisarza H.CH. Andersena, który jako pierwszy w swoich niektórych baśniach wprowadzi aspekty tantalogiczne ( czyli nauki o śmierci). Niektóre z jego baśni starają się pokazać młodemu odbiorcy, że baśń nie zawsze musi kończyć się dobrze, a jej bohater często umiera. Właśnie taką treść ma ta baśń Andersena. Główna bohaterka, zrozpaczona matka, poszukuje swojego schorowanego dziecka, zabranego podstępnie przez śmierć. Wędrująca matka poświęca wszystko co ma, aby ratować swoje ukochane dziecko. Oddaje swoją krew cierniowemu krzakowi, zostawia swoje oczy piękne jak perły na dnie jeziora i wreszcie oddaje swoje piękne krucze włosy starej grabarce w zamian za jej siwe, by trafić do cieplarni śmierci gdzie każdy człowiek, również jej dziecko, rośnie pod postacią drzewa albo kwiatu w zależności od swojego życia. Czeka tam na przesadzenie go przez śmierć do rajskiego ogrodu, ale kiedy to nastąpi zdecyduje tylko Bóg. Wtedy zrozpaczona matka zrozumiała ,że nic nie może zrobić aby ratować swoje dziecko i musi pogodzić się z tym faktem.

Bardzo trudnego zadania podjęły się trzy jeleniogórskie artystki aby kontynuować zamiar Andersena i oswoić młodego widza z tematyką śmierci, jej poznaniem i akceptacją. Jest to szczególnie trudne chociażby z powodu zastosowanych środków wyrazu artystycznego. Spektakl zawiera elementy baletu i pantomimy, gdzie narratorem musi być sam widz. Dobra choreografia, muzyka oraz prezentacja medialne, będące elementami scenografii i dobra gra aktorek animatorek powoduje to że ogląda się to dzieło z zapartym tchem. Dobry autorski spektakl zaskakujący niektórymi artystycznymi środkami, mimo wprowadzenia tekstowego zamieszczonego w programie, jest spektaklem trudnym skierowanym raczej do wyrobionego teatralnego widza. Cieszyć może fakt, że Zdrojowy Teatr Animacji umieszcza w swoim repertuarze oprócz typowych propozycji rozrywkowych taką perełkę, mogącą zaspokoić gusta najbardziej wybrednych widzów.

rylit
www.milosnicy.cieplic.pl
5 marca 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia