Premiera Passiniego już w sobotę

"Bramy raju" - reż. Paweł Passini - Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

"Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Pawła Passiniego to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę.

Powieść "Bramy raju" ukazała się w 1960 r. Jej fabułę stanowi opowieść o krucjacie dziecięcej z 1212 r., zwołanej przez pasterza Jakuba z Cloyes. To tło, które posłużyło Andrzejewskiemu do przestawienia uniwersalnych mechanizmów rządzących ludźmi i ich zachowaniami. Powieść interpretowana jest również jako rozliczenie autora z okresu jego fascynacji komunizmem.

Zdaniem reżysera spektaklu Pawła Passiniego, "Bramy raju" to jeden z najbardziej zapomnianych tekstów polskiej literatury. - To bardzo aktualny tekst. Dotyka sytuacji, kiedy w obrębie danego pokolenia dochodzi do pęknięcia i grupa ludzi mówi zastanej rzeczywistości "nie". Pojawiają się wówczas takie postacie jak spowiednik (w spektaklu grany przez Bogusława Kierca - PAP), należące do innego pokolenia, które próbują stać się częścią tej krucjaty i jednocześnie ją zatrzymać. Nie ma on jednak autorytetu wśród jej uczestników - mówił Passini we wtorek podczas próby prasowej spektaklu.

Według Passiniego metafory, którymi posługiwał się Andrzejewski, współcześnie stały się faktami. - Pojawiają się dziś grupy i będą pojawiać w przyszłości, które nie zgadzają się na zastaną rzeczywistość - mówił reżyser.

Passini zwrócił również uwagę, że tekst Andrzejewskiego mówi o tworzeniu nowych ruchów religijnych. - Współcześnie mamy z tym zjawiskiem do czynienia na przykład w postaci ruchów religijnych kojarzonych z New Age - dodał.

(-)
(PAP)
19 lutego 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia