Premiera "Przemian" w Grotesce

Groteska na inaugurację swego 70. sezonu pokaże "Przemiany"

Barwny i dynamiczny spektakl zrealizowany w stylistyce teatru plastycznego i teatru tańca opowiada o procesie nieustannego odradzania się życia i o człowieku notorycznie poszukującym harmonii oraz szczęścia na przekór nieubłaganemu losowi.

- Przygotowujemy spektakl, nawiązując do filozofii uprawiania teatru Jaremów, wykorzystując środki od zawsze obecne w teatrze: ruch tancerzy, muzykę, barwne kostiumy oraz maski i piękną scenografię. Dodajemy też współczesne malarskie projekcje multimedialne, bo wierzę, że najciekawsze efekty daje właśnie scalanie rozmaitych gatunków sztuki, podobnie jak wierzę w siłę teatralnej narracji, wyrażanej środkami pozawerbalnymi - mówi Adolf Weltschek, reżyser i współautor scenariusza.

- Chcemy opowiedzieć o tym, że mimo wszystko świat jest wart grzechu, a człowiek jest istotą piękną i niezłomną. To opowieść optymistyczna. A Małgorzata Zwolińska, współautorka scenariusza, która stworzyła scenografię i kostiumy, dodaje: - Teatr powinien pozostawiać w widzach nadzieję. I taki właśnie jest nasz spektakl. Reżyser bardzo podkreślał urodę plastyki spektaklu (przypomnijmy, dziełem Weltschka i Zwolińskiej był "Hommage a Chagall") i zdolności taneczne 9-osobowego zespołu, wyłonionego podczas castingu, pracującego pod kierunkiem Caroline Finn, tancerki i choreografki, absolwentki m.in. Juilliard School w Nowym Jorku. Towarzyszy im muzyka, od poważnej po filmową i operową.

"Przemiany" będą premierowo pokazane w dniach 26, 27 i 28 września w ramach Sceny dla Dorosłych Groteski.

O planach na jubileuszowy sezon Groteski (w czerwcu 1945 roku Zofia i Władysław Jaremowie pokazali pierwszy spektakl) dyr. Weltschek nie chciał szczegółowo mówić, uzależniając realizację zamierzeń od wysokości dotacji. Zdradził jedynie, że kolejnymi spektaklami, jeszcze w tym roku, będą "Dr. Dolittle", według powieści Hugh Loftinga, przygotowany przez Jerzego Połońskiego oraz spektakl Włodzimierza Jasińskiego czerpiący z poezji Tuwima.

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
25 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...