Premiera słuchowiska Radia Kraków - 23.11.20 - g. 18.05

"Nikt nie uciecze" - reż. Wiesław Hołdys - Radio Kraków

Słuchowisko na podstawie XV-wiecznych i XVI- wiecznych anonimowych tekstów: „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" oraz „Skarga umierającego", a także fragmentów "Manelle duchowne abo Porządek żywota chrześciańskiego, w ktorym sie zamykaią co nakosztownieysze stroie duchowne dla doskonałośći żyćia pobożnego, wszystkim stanom a osobliwie gospodarzom czeladnym barzo potrzebne" Pawła Symplicjana i anonimowego tekstu "Starzec ze śmiercią".

Premiera 23 listopada 2020 o godz. 18:05 na antenie Radia Kraków (101.6 MHz) i na https://www.radiokrakow.pl/sluchaj-online/

"Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" - tak wygląda prawidłowo zapisany tytuł średniowiecznego dialogu. W tym tytule wielkość liter ma znaczenie, tak jak znaczenie miał podział na stany w ówczesnym świecie. A więc "mistrz" z małej litery, gdyż mistrzów - choć każdy indywidualnie jest bardzo ważny i zasługuje na Wielką Literę - ale przecież jest ich dużo i w zetknięciu ze Śmiercią każdy z nich jest jedynie pyłem najmniejszej z możliwych liter. A Śmierć to osoba, zapisana tak, jak zapisuje się imiona własne, nie masowa, codzienna śmierć, lecz Pani bądź Pan Śmierć. Która rozmawia z równie osobowym, wymienionym z imienia Polikarpem - uosobieniem każdego, lecz trzeba zauważyć, że w poźnośredniowiecznych i renesansowych moralitetach Każdy był zapisywany z dużej litery, jak nazwa własna. Nawiasem mówiąc - "Rozmowa..." jest także moralitetem.

Te dwa teksty stały się podstawą adaptacji słuchowiska dla Radia Kraków. Napisane są one piękną, dźwięczną i melodyjną staropolszczyzną, w której słowa - choć czasami nie rozumiemy ich znaczenia - mają wartość muzyczną, dźwiękową. W słowach "skrżyta"(zgrzyta), " uźrzał " (ujrzał), "samojedź" (ludożerca), "nizacz" (za nic), "faści" (oszukuje), "mirziączka" (gniew), "jimienie" (posiadanie), "jidzim" (idziemy) słyszymy ostrzenie kosy o kamień, zgrzytanie zębów, jęki i płacz. A także chichot, gdyż "Rozmowa Mistrza Polikarpa" jest utworem - podobnie jak średniowieczne tańce śmierci - groteskowym. A także - paradoksalnie - dynamicznym i pełnym życia, rozpiętym pomiędzy egzystencjalnym dramatem śmierci, a - wykrzywionym w krzywym zwierciadle satyry na ludzką kondycję - obrazem życia.

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy:

Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Marcin Popczyński, Robert Żurek

Muzyka: Michał Braszak
Zespół muzyczny: Michał Braszak, Alicja Margolin, Gertruda Szymańska
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka, Grzegorz Dąbek
Opieka redakcyjna: Justyna Nowicka
Produkcja - Radio Kraków

Wiesław Hołdys
Dziennik Teatralny Kraków
21 listopada 2020
Portrety
Wiesław Hołdys

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...