Premiera słuchowiska Radia Kraków - 23.11.20 - g. 18.05

"Nikt nie uciecze" - reż. Wiesław Hołdys - Radio Kraków

Słuchowisko na podstawie XV-wiecznych i XVI- wiecznych anonimowych tekstów: „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" oraz „Skarga umierającego", a także fragmentów "Manelle duchowne abo Porządek żywota chrześciańskiego, w ktorym sie zamykaią co nakosztownieysze stroie duchowne dla doskonałośći żyćia pobożnego, wszystkim stanom a osobliwie gospodarzom czeladnym barzo potrzebne" Pawła Symplicjana i anonimowego tekstu "Starzec ze śmiercią".

Premiera 23 listopada 2020 o godz. 18:05 na antenie Radia Kraków (101.6 MHz) i na https://www.radiokrakow.pl/sluchaj-online/

"Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" - tak wygląda prawidłowo zapisany tytuł średniowiecznego dialogu. W tym tytule wielkość liter ma znaczenie, tak jak znaczenie miał podział na stany w ówczesnym świecie. A więc "mistrz" z małej litery, gdyż mistrzów - choć każdy indywidualnie jest bardzo ważny i zasługuje na Wielką Literę - ale przecież jest ich dużo i w zetknięciu ze Śmiercią każdy z nich jest jedynie pyłem najmniejszej z możliwych liter. A Śmierć to osoba, zapisana tak, jak zapisuje się imiona własne, nie masowa, codzienna śmierć, lecz Pani bądź Pan Śmierć. Która rozmawia z równie osobowym, wymienionym z imienia Polikarpem - uosobieniem każdego, lecz trzeba zauważyć, że w poźnośredniowiecznych i renesansowych moralitetach Każdy był zapisywany z dużej litery, jak nazwa własna. Nawiasem mówiąc - "Rozmowa..." jest także moralitetem.

Te dwa teksty stały się podstawą adaptacji słuchowiska dla Radia Kraków. Napisane są one piękną, dźwięczną i melodyjną staropolszczyzną, w której słowa - choć czasami nie rozumiemy ich znaczenia - mają wartość muzyczną, dźwiękową. W słowach "skrżyta"(zgrzyta), " uźrzał " (ujrzał), "samojedź" (ludożerca), "nizacz" (za nic), "faści" (oszukuje), "mirziączka" (gniew), "jimienie" (posiadanie), "jidzim" (idziemy) słyszymy ostrzenie kosy o kamień, zgrzytanie zębów, jęki i płacz. A także chichot, gdyż "Rozmowa Mistrza Polikarpa" jest utworem - podobnie jak średniowieczne tańce śmierci - groteskowym. A także - paradoksalnie - dynamicznym i pełnym życia, rozpiętym pomiędzy egzystencjalnym dramatem śmierci, a - wykrzywionym w krzywym zwierciadle satyry na ludzką kondycję - obrazem życia.

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy:

Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Marcin Popczyński, Robert Żurek

Muzyka: Michał Braszak
Zespół muzyczny: Michał Braszak, Alicja Margolin, Gertruda Szymańska
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka, Grzegorz Dąbek
Opieka redakcyjna: Justyna Nowicka
Produkcja - Radio Kraków

Wiesław Hołdys
Dziennik Teatralny Kraków
21 listopada 2020
Portrety
Wiesław Hołdys

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...