Premiera spektaklu Agnieszki Olsten w Koszycach

"Świadectwo krwi" - reż. Agnieszka Olsten - OZ Košické divadlo

16 grudnia w Teatrze Narodowym w Koszycach odbędzie się premiera sztuki jednego z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów słowackich Karola Horaka "Świadectwo krwi" w reżyserii Agnieszki Olsten.

"Świadectwo krwi" (Svedectvo krvi) przedstawia dramatyczną historię, która rozegrała się w Koszycach, a znana była w całej Europie. Św. Marek Križin (kanonik esztergomski), św. Stefan Pongrác (jezuita transylwański) i św. Melchior Grodziecki (jezuita polski) w czasie powstania Gabriela Betlena przeciw Habsburgom znajdują się na granicy życia i śmierci. Losy trzech świętych tworzą podstawę wydarzeń, rozgrywających się na tle faktów historycznych.

Spektakl Agnieszki Olsten to nowoczesny teatr, charakteryzujący się nowymi środkami wyrazu - nowym typem aktorstwa, muzyki i śpiewu. Publiczność czeka prawdziwa fuzja teatru słowackiego z polskim.

Reżyseria: Agnieszka Olsten, Scenografia: Tom Ciller, dramaturgia: Henryk Rozen, muzyka: Katarzyna Borek i Wojciech Orszewski, choreografia: Tomasz Wygoda, Światło: Agnieszka Olsten i Tom Ciller

Występują: Adrinna Balova, Livia Dujavova, Andrej Palko, Atilla Boczarski, Peter Orgowan, Tomas Diro, Frantisek Balog, Erica Svedova.

Prapremiera spektaklu odbyła się 16 września podczas inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury w Koszycach.

Więcej informacji: www.sdke.sk

Organizatorzy i partnerzy: OZ Košické divadlo, Štátne divadlo Košice, Ministerstvo kultúry SR, Košice 2013 n.o.

(-)
Materiał Teatru
6 grudnia 2013
Portrety
Agnieszka Olsten

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia