Premiera spektaklu Apetyt w dzień egzekucji

„Apetyt w dzień egzekucji” - reż. Barbara Wiśniewska - Teraz Poliż

Koncert pierwszego profesjonalnego teatru kobiecego TERAZ POLIŻ w reżyserii Barbary Wiśniewskiej na podstawie tekstu “Człowiek i gwiazdy” Anny Świrszczyńskiej, pochodzącego z tomu “Teatr poetycki”. Operowe doświadczenie reżyserki Barbary Wiśniewskiej i skłonność TERAZ POLIŻ do nieoczywistych rozwiązań przyjmuje w tym wydarzeniu muzyczną formę. Premierowe spektakle odbędą się w warszawskim Teatrze Powszechnym 29 i 30 sierpnia oraz 1 i 2 września.

 

Dramat Świrszczyńskiej to pogrążona w absurdzie opowieść o sądach, osądach, systemie kar i nagród, ale też odpowiedzialności, której brak staje się bezpośrednią przyczyną powstania tyranii. Granice światów zostają tu zatarte, a odgórnie narzucone prawa niewystarczające w kontekście okoliczności, gdy to, co symboliczne, staje się realne.

„Być może bezmiar kosmosu jest większą presją niż ograniczona prawami religijnymi idea Boga/bogów? Co wspólnego ma fizyka kwantowa z dramatem antycznym? Od jakiej ilości brokatu zaczyna go być za dużo, a ile to jest w sam raz? I czy istnieją takie wagi, którymi można ważyć człowieczeństwo?" – pytają twórczynie spektaklu-koncertu.

TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny kobiecy teatr w Polsce. Grupa powstała jako niezależna grupa twórczyń związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami
i kobiecością. Regularnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performance, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje.

W 2015 roku TERAZ POLIŻ zostało uhonorowane przez Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego nagrodą za całokształt twórczości i działalność na rzecz kobiet.

Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego www.powszechny.com

Edyta Bach
Materiał nadesłany
1 września 2020

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia