Premiera spektaklu dyplomowego

"Szkice z Dostojewskiego" - reż. Maja Komorowska - Teatr Collegium Nobilium Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza

12 lutego w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się premiera spektaklu “Szkice z Dostojewskiego” w reżyserii Mai Komorowskiej. Jest to drugi w tym roku spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego. Przedstawienie oparte jest na “Idiocie” i “Braciach Karamazow” Fiodora Dostojewskiego. Będzie to ostatni spektakl dyplomowy przygotowany pod opieką Mai Komorowskiej, która żegna się z pracą pedagogiczną.

„Szkice z Dostojewskiego są zwieńczeniem pracy, którą prof. Maja Komorowska prowadziła z obecnymi dyplomantami, gdy byli jeszcze studentami III roku. Pamiętne sceny z Idioty odkryły w młodych aktorach wielkie możliwości i aż prosiły się o rozwinięcie i kontynuację.

(...)Postaciami rządzi duch sprzeczności, który sprawia, że każda z nich w tej samej chwili zdaje się reprezentować skrajnie przeciwstawne stany emocjonalne i psychiczne – jest w nieustającym wewnętrznym ruchu. Aktor, budując postać stworzoną przez Dostojewskiego, musi przyjąć, że do zagrania ma rozwibrowane napięcie, jakby elektryczność przebiegającą między przeciwnymi biegunami.

Ta szczególna energia wymaga szczególnego kontaktu nie tylko między partnerami scenicznymi, lecz także między nimi a widzami. (...)

Na koniec trzeba powiedzieć, że Szkice z Dostojewskiego wieńczą pracę prof. Mai Komorowskiej w dwojakim sensie. Owszem, stanowią finał jej pracy ze studentami nad prozą Dostojewskiego; ale przede wszystkim są ostatnim ogniwem jej wielkiego dzieła pedagogicznego, które – znaczone tak wybitnymi spektaklami dyplomowymi, jak Opowieści Hollywoodu czy Panny z Wilka – zapisało osobny rozdział w dziejach Akademii Teatralnej".

Janusz Majcherek

Rezerwacja biletów:
rezerwacja.tcn@at.edu.pl
tel. 22 635 99 39
Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

(-)
Materiał Teatru
7 lutego 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia