Premiera spektaklu w telewizji

"W roli Boga" - reż: Tomasz Wiszniewski - Teatr Telewizji

20 września w Teatrze Telewizji odbędzie się premiera spektaklu "W roli Boga" w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego. Emisja w Programie 1 TVP o godzinie 21.30.

Dzień Świętego Patryka - ulicami ciągną rozbawione pochody, ludzie tańczą i śpiewają tradycyjne irlandzkie melodie. Odgłosy tych radosnych festynów kontrastują z nastrojem panującym w sali konferencyjnej nowojorskiego szpitala pod wezwaniem świętego Patryka. Obraduje tu komisja do spraw przeszczepów, złożona z pracowników kliniki, przedstawiciela opieki społecznej i księdza - prawnika wydelegowanego przez zarząd szpitala. To oni mają zdecydować, który z czekających na transplantację pacjentów jako pierwszy otrzyma nowe serce. W komisji zasiadają kobiety i mężczyźni w różnym wieku, mający rozmaite doświadczenia i hierarchie wartości; łączy ich tylko jedno - wszyscy są silnymi osobowościami, o wyraziście zarysowanych charakterach, uparcie forsującymi własne zdanie.

Bohaterowie przedstawienia muszą podjąć dramatyczną decyzję: komu przyznać serce młodego człowieka, który zginął w wypadku. Oczekujących jest wielu, czasu bardzo mało - serce jest już w drodze do szpitala

Pacjenci szpitala wiedzą już, że loteria, w której jeden z nich wygra szansę na życie, ruszyła znowu. Napięcie nie tylko w sali konferencyjnej, lecz w całym szpitalu narasta, jak w doskonałym thrillerze. Kto zostanie wybrany? W dramatycznych rozmowach ścierają się rozmaite racje, nabierają ostrości moralne dylematy, poddawane są pod dyskusję kryteria, którymi powinni kierować się ludzie decydujący o życiu lub śmierci innych ludzi. A członkowie komisji ulegają przecież także swoim prywatnym motywacjom, ambicjom, okazują się nawet zdolni do podstępów i manipulacji.

Na X Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2010" spektakl "W roli Boga" otrzymał Grand Prix, Tomasz Wiszniewski - nagrodę za reżyserię, a Milenia Fiedler - nagrodę za montaż.

(-)
Materiały Teatru
15 września 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...