Premiera "Sprawy Dantona" w Polskim

"Sprawa Dantona. Samowywiad" - reż. Magdalena Miklasz - Teatr Malabar Hotel

25 kwietnia w Teatrze Polskim będzie miała miejsce premiera Teatru Malabar Hotel "Sprawa Dantona. Samowywiad" w reż. Magdaleny Miklasz wg "Sprawy Dantona" i "Listów" Stanisławy Przybyszewskiej.

Spektakl oparty na dramacie Stanisławy Przybyszewskiej "Sprawa Dantona" i listach tejże autorki pomyślany jest jako rodzaj konfrontacji dramatopisarki z jej własnym dziełem, z postaciami, które stwarza oraz z pamięcią zbiorową współczesnych o Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Przybyszewska wbrew przyjętej ocenie historyków broni, a nawet nobilituje Robespierre'a. Ta obrona jest w dużym stopniu obroną siebie samej, swojej filozofii. Rewolucja staje się dla niej polem, na którym może badać funkcjonowanie wybitnej jednostki- osobowości czysto mentalnej, jakiej najlepszym przykładem wg niej jest Robespierre- w społeczeństwie. Czy takie osobowości mają jeszcze w naszym świecie głos? Czy człowiek całkowicie poświęcony idei jest nam jeszcze potrzebny? Czy go podziwiamy czy nim po cichu gardzimy? A może wydaje nam się niebezpieczny i przerażający w swojej totalności?

Przybyszewska pisze swój dramat dwa miesiące a potem ponad rok codziennie poprawia, zmienia, ulepsza robiąc sobie w tym okresie jedynie dwudniową przerwę. Świat, który tworzy staje się dla niej momentami bardziej realny od świata, który ją otacza. Niezwykle szczegółowe didaskalia opisują ruchy postaci tak, jakby stanowić miały partyturę dla aktorów- nadmarionet. Spektakl będzie próbą wniknięcia w te jej wyobrażenia i wizje, dlatego żywy plan przeplatać się będzie z teatrem formy (lalkami) i multimediami.

Spektakl finasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Narodowego centrum Kultury (Stypendium "Młoda Polska")

(-)
Materiały Teatru
11 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...