Premiera sztuki Stoppard

" Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" - reż. Cezary Iber - Teatr Horzycy w Toruniu

Teatr im. Horzycy zaprasza na trzecią premierę bieżącego sezonu: "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" Toma Stopparda w reż. Cezarego Ibera, która odbędzie się 11 stycznia 2014 r.

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" jest najbardziej znanym utworem Toma Stopparda (zdobywcy Oskara za scenariusz do filmu "Zakochany Szekspir"). Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 r. autor zrealizował film pod tym samym tytułem.

Jeśli pamiętamy "Hamleta", to dobrze, jeśli nie - nic się nie stanie. Co prawda główni bohaterzy sztuki to postaci wyciągnięte z dzieła Szekspira - dwaj przyjaciele Hamleta eskortujący księcia do Anglii, których śmierć kwituje się jednym, jedynym zdaniem. Właściwie nic więcej na ich temat od Szekspira się nie dowiemy. Z pomocą przychodzi Stoppard, który w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując, jakie okoliczności się na nią składają. Rosencrantz i Guildenstern, dwaj tchórze i konformiści, którzy nie mają odwagi powiedzieć w oczy tego, co myślą i nie są w stanie podjąć żadnej decyzji, swoją biernością doprowadzają do końca umieszczonego w tytule. A o czym to jest? Jedni mówią, że to historia Hamleta widziana z perspektywy Rosencrantza i Guildensterna. Inni, że to "Hamlet" od kuchni, a autor, że sztuka jest "o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa... To jest o dwóch facetach."

(-)
Materiał Teatru
2 stycznia 2014

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia