Premiera teatru radiowego
"Dzień dobry" - reż. Bartłomiej Juszczak - Radio PryzmatRadio Pryzmat i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszają do teatru radiowego na słuchowisko "Dzień dobry, emitowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Dotknij teatru" . Premiera 28 marca o godz. 20 na antenie Radia Pryzmat.
Każdego dnia zapisywane są setki tysięcy terabajtów danych o wykonanych przez nas czynnościach w sieci. Równocześnie życie wirtualne sprawia, że coraz bardziej oddalamy się od rzeczywistości. Jak wpłynie to na naszą przyszłość? To jeden z głównych wątków poruszanych w sztuce "Dzień dobry" Przemysława Kazuska i przygotowanej przez grupę stogram jej adaptacji radiowej
Gdzie i za co płacimy kartą, jakie strony przeglądamy oraz co publikujemy na portalach społecznościowych to jedynie wybrane dane statystyczne, które gromadzone są na nasz temat przez ogromne serwery gigantycznych przedsiębiorstw a częściowo także urzędów państwowych. Wszystko to ma na celu personalizację działań reklamowych, a docelowo pozyskanie (nowego) klienta. Zjawisko elektronicznej inwigilacji powszechnie postrzegane jest jako zagrożenie, mimo to sfera działań niewirtualnych, które nie odbywają się na komputerze, tablecie lub telefonie zmniejsza się drastycznie z dnia na dzień, przenosząc działania ludzkie w świat cyfrowy.
W realnym świecie nie dzielimy się z nieznajomymi informacjami, co dzisiaj jedliśmy, gdzie byliśmy, co nas boli ani nie pokazujemy prywatnych zdjęć noszonych w portfelu. Bohaterowie sztuki "Dzień dobry" Przemysława Kazuska - Igor i Irena - przekraczają tę granicę, pozwalając na zatarcie się podziału pomiędzy tym co prywatne i publiczne. Całkowite oddanie się cyfrowemu światu sprawia, że tracimy więź z bliskimi a świat zaczynamy postrzegać bardziej mechanicznie.
Jednakże pojawiają się także głosy optymistyczne, które widzą w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji zwiększenie bezpieczeństwa, a w cybernetycznym świecie upust dla odreagowywania negatywnych emocji. Ostatecznie każdy człowiek potrzebuje przecież dotyku, kontaktu fizycznego i bliskości drugiej osoby dokładnie tak samo jak powietrza, stąd kontakty wirtualne przenoszę się do świata realnego.
Jak zatem wobec zmieniającej się rzeczywistości będą kształtować się relacje międzyludzkie? Czy narastająca spirala multimedialna przyczyni się do degradacji człowieka w społeczeństwie cybernetyczno-informacyjnym? Te i inne kwestie próbują poruszyć autorzy teatru radiowego "Dzień dobry". Premiera już w piątek, 28 marca o godzinie 20:00 na antenie Radia Pryzmat (www.radiopryzmat.pl), kolejne emisje: 29-30 marca, również o godzinie 20:00. Czas trwania: około 45 minut.
Teatr radiowy na podstawie tekstu "Dzień dobry" Przemysława Kazuska powstał we współpracy ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Radiem Pryzmat oraz grupą teatralno-radiową stogram. Interaktywna premiera zostanie połączona z działaniami na portalu Facebook i emitowana będzie w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.
reżyseria: Bartłomiej Juszczak; występują: Paulina Lasyk, Ewa Pawlikowska, Dagmara Rapacka, Jakub Ligas, Krzysztof Lis; realizacja dźwięku: Marcin Dziedzic, Michał Różycki; produkcja: Anna