Premiera "Traviaty"

15. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

18 czerwca br. o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera "Traviaty" Giuseppe Verdiego. Wydarzenie odbędzie się w ramach XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej "OPERA POKOLEŃ - OPERA BEZ GRANIC". Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego "Fundusze Europejskie dla Małopolski"

Atutem tego wydarzenia jest doborowa obsady i zespołu realizatorski, w skład którego wchodzą znakomici twórcy polskiego teatru. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. W poniedziałek 20 czerwca o godz. 13.00 w budynku Opery na Antresoli odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.

„Traviata” G. Verdiego jest jedną z najsłynniejszych oper świata. Stanowi nieodłączny element repertuaru każdego teatru operowego. To opowieść o miłości ze śmiercią w tle. Obracająca się wśród wyższych sfer paryska kurtyzana zakochuje się z wzajemnością w niemajętnym poecie. Gdy odkrywa, iż jest nieuleczalnie chora staje przed dylematem czy zniknąć z życia ukochanego dla jego własnego dobra, czy też pozwolić uczuciu tryumfować, ryzykując tym samym zrujnowanie reputacji młodzieńca i całej jego rodziny. Krzysztof Nazar, wraz z całym zespołem, proponuje nam nowe, odkrywcze spojrzenie na arcydzieło Verdiego. Z pewnością nie jest to konwencjonalna realizacja. Reżyser większy nacisk kładzie na nową analizę postaci, stara się wydobyć z libretta ponadczasowe i uniwersalne prawdy oraz przełożyć je na współczesny język. Pomagają mu w tym pozostali realizatorzy – o kostiumy na poziomie haute couture dba Zofia de Ines, niezwykłą scenografię tworzy Marek Braun, choreografię przygotowuje Zofia Rudnicka, natomiast muzycznej interpretacji dzieła podjął się kierownik muzyczny Opery Krakowskiej Tomasz Tokarczyk

(-)
Materiały Teatru
7 czerwca 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia