Premiera u Bogusławskiego

"Napis" - reż. Norbert Rakowski - Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

W sobotę 10 grudnia, na Scenie Kameralnej, odbędzie się premiera "Napisu" Geralda Sibleyrasa.

Dramat ten miał polską prapremierę w 2005 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i od tej pory wystawiany był na naszych scenach już siedem razy. Jego akcja rozgrywa się współcześnie w mieszczańskim środowisku Paryża, w mieszkaniach trzech sąsiadujących ze sobą małżeństw. Pozornie błaha sprawa, brzydki napis w windzie i próba wyjaśnienia przez jednego z bohaterów przyczyn jego pojawienia się, prowadzą do kryzysu. Sytuacja ta ujawnia powierzchowność i płytkość kontaktów międzyludzkich, ledwie maskowanych konwenansami towarzyskimi, polityczną poprawnością i głoszeniem zasad nowoczesnego życia. Doskonałe dialogi, napisane w stylu lekkiej, "dobrze skrojonej sztuki", odsłaniają w istocie przesądy, obsesje i głupotę broniących swego stylu życia mieszczan.

Gerald Sibleyras, bezlitosny krytyk współczesnego społeczeństwa, pokazuje jak przy pomocy języka fałszujemy rzeczywistość i ostrzega przed niebezpieczeństwem utraty niezależności wobec unifikujących postaw i zachowań narzucanych nam przez innych.

"Napis" reżyseruje Norbert Rakowski, który w Kaliszu wystawił już w 2003 roku "Sztukę" Yasminy Rezy, a w 2004 "Sinobrodego - nadzieję kobiet" Dei Loher.

(-)
Materiały Organizatora
10 grudnia 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia