Premiera u Modrzejewskiej

"Droga śliska od traw..." - reż. Katarzyna Dworak, Paweł Wolak - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

W niedzielę 15 grudnia na dużej Scenie Gadzickiego legnickiego teatru trzecia premiera sezonu i trzeci autorski dramat sceniczny miejscowego małżeńsko-aktorskiego duetu Katarzyna Dworak - Paweł Wolak.

- To, że nasi aktorzy próbują swoich sił jako dramaturdzy i reżyserzy, tworząc bardzo renesansowy zespół artystów, jest bardzo charakterystyczne i ważne dla naszej sceny - zauważył dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb, przypominając dotychczasowe autorskie realizacje tej aktorskiej pary.

Katarzyna Dworak-Wolak i Paweł Wolak debiutowali w roku 2008 komediodramatem "Sami", za który zdobyli Grand Prix 12. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie. Dwa lata później ich sztuka "Pracapospolita, czyli tacy sami" przyniosła Pawłowi Wolakowi aktorskie wyróżnienie na X Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.

"Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" to trzecie autorskie i reżyserskie podejście aktorskiej pary twórców do realizacji własnych pomysłów scenicznych. Fragmenty przedstawienia przedpremierowo pokazano dziennikarzom lokalnych mediów, którzy obejrzeli m.in. wprowadzającą w dramat scenę wigilijnej pasterki, w której poznajemy główne postaci opowiadanej historii.

Wśród mieszkańców wsi obecnych na bożonarodzeniowej mszy niespodziewanie pojawia się jeden z jej mieszkańców, który opuścił właśnie więzienie po odbyciu kilkumiesięcznej kary za rozboje i znęcanie się nad rodziną. To człowiek, którego wieś się boi. Nie mniej obawia się jego powrotu do domu żona, której zeznania przyczyniły się do skazania męża.

Wśród modlących się i śpiewających kolędy jest jednak ktoś jeszcze, kto znacząco wpłynie na dalszy bieg zdarzeń. Ubrana na czarno postać to wcielenie zła. Diabeł? Bez względu na odpowiedź, na spokojną z pozoru wieś powraca strach, budzą się skrywane demony, rusza lawina niepokojących i niecodziennych zdarzeń, wszystko nieuchronnie zmierza ku tragedii.

- W dramacie zastanawiamy się, jak to się dzieje, że przyzwoity człowiek i fajny sąsiad staje się nagle kimś innym i nieprzyjaznym, budzącym lęk. Czy tkwiące w nas zło jest wrodzone, czy nabywamy je z latami? Jak i dlaczego tak się dzieje, że - odkąd spisywano historię człowieka - tkwiąca w nim bestia jest niezmienna? - objaśnia główny problem dramatu jego współautor i współreżyser, a także wykonawca jednej z ról Paweł Wolak.

Autorzy świadomie wybrali wieś na miejsce akcji swojego najnowszego spektaklu. Przekonują, że to wygodny sposób zagęszczenie i zintensyfikowanie opowieści o relacjach społecznych, jakie zachodzą między jednostką, a zbiorowością mocno izolowaną od zewnętrznych wpływów. Efektem jest balansująca na granicy nierealności ballada o ludziach, w których zło się budzi, a w ostateczności pochłania ich, jako swoje ofiary.

Premiera spektaklu Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" w ich reżyserii ze scenografią Małgorzaty Bulandy, muzyką zespołu Kormorany i ruchem scenicznym Leszka Bzdyla, na Scenie Gadzickiego legnickiego teatru w niedzielę 15 grudnia o godz. 19.00. Kolejne spektakle 20 i 22 grudnia. Bilet premierowy - 40 zł, normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

 

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
14 grudnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia