Premiera u Osterwy

"Moralność pani Dulskiej " - reż. Mirosław Siedler - Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp

12 września teatr im. Osterwy rozpocznie nowy sezon artystyczny "Moralnością pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Niewiele komedii osiągnęło tak wielki sukces. Od czasu premiery w Krakowie w 1906 roku utwór został zrealizowany w Polsce ponad 160 razy i przetłumaczony na 19 języków.

Co leży u podstaw stałej, ogromnej popularności "Moralności pani Dulskiej" na przestrzeni ponad 100 lat? Mogłoby się wydawać, iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. "Moralność pani Dulskiej" to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło, w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę. Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich komedii, dziś można powiedzieć, klasycznych. I nie jest to frazes.

Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało "tragifarsę kołtuńską" z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuka współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: "Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział".

Zapolska demaskowała obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Dziś możemy mówić o patologiach społecznych, o psychicznej przemocy w rodzinie i hipokryzji. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje, pełna pogardy dla słabszych i biedniejszych.

W gorzowskim teatrze spotkamy Dulską 100 lat później. Zmienia się jedynie otoczenie i kostium - akcja sztuki przenosi się do Gorzowa i mówi o nas tu i teraz. Zapraszamy na pełen doskonałego dowcipu, dynamiczny spektakl.

(-)
Materiał Teatru
14 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia