Premiera w Ateneum

"Biegnijcie do szopki" - reż. Krystian Kobyłka - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w sobotę, 30 listopada o godz. 17.00 odbędzie się premiera sztuki Edmunda Wojnarowskiego „Biegnijcie do szopki” w reżyserii Krystiana Kobyłki, ze scenografią Andrzeja Czyczyły.

Przedstawienie zrealizowane w konwencji widowiska kolędowego, z charakterystycznymi dla tego gatunku postaciami Diabła, Anioła, Heroda czy Śmierci, wykorzystuje tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia.
Jak na tego typu inscenizację przystało, przenikają się w niej dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy (drewniane lalki wyrzeźbił Bogdan Cygan).

Warto zwrócić uwagę na obecność na scenie ludowego instumentarium (m.in. burczybasów i diabelskich skrzypiec), które tworzy niejako trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki „ścieżką dźwiękową" wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo. To duży atut tego „Kolędariusza na Boże Narodzenie i Trzech Króli" (jak brzmi podtytuł scenariusza).

Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęcają do jego obejrzenia nie tylko dzieci, ale i dorosłych widzów. Tym bardziej, że właśnie do nich autor adresuje wiele zabawnych podtekstów i refleksji, przeplatając konwencje, bawiąc się cytatami zaczerpniętymi z klasyki i współczesnego języka, zapraszając do intelektualnej gry w znaczenia.
Dodajmy, że sztuka Edmunda Wojnarowskiego powstała w 1998 r. na zamówienie Polskiego Teatru dla Dzieci „Imagination" w Londynie; tam też wystawiono ją po raz pierwszy. Dwa lata później odbyła się premiera na deskach naszego teatru. Teraz mamy okazję przypomnieć tę inscenizację w nowej wersji.

W rolach Kolędników zobaczymy Martę Popławską, Grzegorza Eckerta i Jacka Popławskiego, jako Muzykanci zagrają – Aleksandra Zawalska i Piotr Janiszewski.

Premiera: 30 listopada 2013, g.17.00 w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

Renata Chudecka
Materiał Teatru
26 listopada 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia