Premiera w Baju

"Karampuk" - reż. Ireneusz Maciejewski - Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Premierę inscenizacji baśni "Karampuk" Ludwika Jerzego Kerna zaprezentował w niedzielę toruński Teatr Baj Pomorski. Spektakl uświetnił tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.

Ludwik Jerzy Kern, satyryk, dziennikarz i autor wielu piosenek, w literaturze dziecięcej zasłynął przede wszystkim jako twórca "Ferdynanda Wspaniałego" i "Proszę Słonia". "Karampuk, czyli opowieść o króliku z cylindra" jest mniej znaną, jednak równie fascynującą bajką Kerna - podkreśliła sekretarz literacki Teatru Baj Pomorski w Toruniu Magdalena Jasińska.

Karampuk jest królikiem mówiącym ludzkim głosem, o rozmiarach znacznie przekraczających "standardowe" króliki. Wyczarował go z cylindra, zupełnie przypadkiem, magik Miguel Campinello de la Vare Zapassas.

- Ireneusz Maciejewski wyreżyserował u nas, na podstawie baśni Kerna, pełne humoru, ciepła i czarów przedstawienie o rodzącej się przyjaźni, która znosi nieporozumienia i różnice pomiędzy światem dzieci a światem dorosłych. Wszak każdy ma do czynienia z magią, ale nie każdy to sobie uświadamia - dodała Jasińska.

Reżyser "Karampuka" znany jest już toruńskim widzom ze spektakli "Dzień dobry, Świnko", "Wschód i zachód słonia" oraz "Kopciuszka".

- Tym razem w spektaklu łączyć będzie elementy czarnego teatru, teatru cieni, a także żywego planu aktorskiego. Muzykę w stylu Beatlesów napisał Zbigniew Krzywański, gitarzysta Republiki - zaznaczyła Jasińska.

Teksty do piosenek wykonywanych w przedstawieniu napisał reżyser innego spektaklu znanego ze sceny Baja Pomorskiego - "Barona Muenchausena" - Wojciech Szelachowski. Scenografię w stylu komiksu zaprojektował współpracujący z teatrem od lat Dariusz Panas.

Premiera uświetniła w niedzielę obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Przedstawieniu towarzyszyło rozstrzygnięcie plebiscytu na Najlepszego Aktora i Aktorkę Teatru Baj Pomorski.

(-)
PAP
2 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...