Premiera w BTLu

"Marsz, marsz Gombrow...ski" - reż: Christoph Bochdansky - Białostocki Teatr Lalek

Spektakl na podstawie jednego z wcześniejszych tekstów Witolda Gombrowicza w reżyserii Austriaka Christopha Bochdansky\'iego.

To rzecz bardzo współczesna - mówi Marek Waszkiel, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Główny motyw sztuki to szukanie bohatera na miarę dzisiejszych czasów. 

Podstawą najnowszego spektaklu teatru lalek jest opowiadanie Witolda Gombrowicza "Szczur". Autorem spektaklu i jednocześnie scenografem i reżyserem, jest Christoph Bochdansky, lalkarz z Wiednia.

Jedno z wcześniejszych opowiadań Witolda Gombrowicza "Szczur" to groźna i mroczna historia, ale jednocześnie bardzo zabawna. 

Po okolicy grasuje miejscowy bandyta - Huligan. Ludzie generalnie go lubią, ale emerytowany sędzia Skorabkowski postanawia na własną rękę złapać i uwięzić panoszącego się przestępcę. Planuje okiełznać oprycha i ukrócić jego zbójecką naturę. Związany Huligan, z zakneblowanymi ustami trafia do więzienia. W ostatnich scenach pojawia się Szczur. 

- To taki zagadkowy symbol lęków poszczególnych postaci - mówi Christoph Bochdansky, reżyser i scenograf sztuki. - To przez Szczura nasz Huligan traci swoją charyzmę, siłę i witalność.

Austriacki reżyser zinterpretował Gombrowicza w specyficzny sposób.

- Każdy z widzów w sztuce odnajdzie tyle Gombrowicza i tyle mojej improwizacji, ile będzie potrzebował - zapowiada reżyser. I dodaje, że praca nad tym spektaklem to dla niego duży eksperyment.

- Jestem ciekaw, jak sami Polacy reagują na siebie i jakie mają poczucie humoru - mówi reżyser. 

Na scenie zobaczymy siedmioro białostockich aktorów a także oryginalną scenografię autorstwa Bochdansky\'iego. 

Premiera sztuki "Marsz, marsz Gombrow...ski" odbędzie się 30 kwietnia, bilety kosztują 20 zł - ulgowy i 25 zł - normalny.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
17 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...