Premiera w Buratino

"Alicja w krainie czarów" - reż. Czesław Sieńko - Teatr Lalek Buratino w Bydgoszczy

Bydgoski Teatr Lalek Buratino zaprasza 13 września o godz. 12 do sali kinowo-widowiskowej MCK, na premierę spektaklu "Alicja w Krainie Czarów".

"Alicja w krainie czarów" Bydgoskiego Teatru lalek Buratino dzieje się w szkole, a właściwie w sferze dziecięcej wyobraźni, zainspirowanej, czy też uruchamianej edukacyjnymi, lekcyjnymi zdarzeniami. Zdawać by się mogło, że rzeczywistość szkolna jest dość powszechnie i dobrze znana. Lecz czy aby na pewno? Pomyślmy. Oto mały człowiek staje przed koniecznością przyswojenia - od tego jest w końcu szkoła, (na wiarę, bo gdzież by mógł cokolwiek podważać) ogromnej ilości wiedzy pochodzącej z bardzo różnych i dziwnych, bo dotychczas nieznanych dziedzin. Do tej pory poznawał tylko baśnie i bajki, w które również bezkrytycznie wierzył. I choć nowi... bajarze, czyli nauczyciele, nie opowiadają mu bajek, tylko przytaczają fakty, uczą reguł, praw i definicji, a w dodatku tak fantastycznych w swojej treści, że nie mogą one pozostawić wyobraźni dziecka nieporuszoną.

Ponadto, ogromna ilość przyswajanego materiału wywołuje często niezamierzony przez edukujących efekt. I tak oto Alicja w spektaklu Teatru Buratino, zasnąwszy na chwilę, w czasie przerwy, pomiędzy lekcjami, przenosi się w świat rozbudzonej nagromadzoną wiedzą wyobraźni. W swoim śnie dziewczynka spotyka swoich odmienionych nauczycieli, zaprzyjaźnia się z poznanymi na lekcjach zwierzętami, z którym o dziwo prowadzi ciekawe i zabawne rozmowy, a którzy-jak się okazuje mają swoje życie. Spotyka dziwnych uczestników wiecznego podwieczorku, którzy, jak się okazuje czekają właśnie na nią, bo tylko dzięki niej na tronie w ich krainie znowu zasiądzie biała królowa.

W tym różnorodnym spektaklu grają niesamowite w swej konstrukcji lalki, dużo w nim komentujących akcję zabawnych piosenek, a także trzymający do końca w napięciu wątek sensacyjno- przygodowy. Poza wszystkim jest to przezabawne widowisko pełne surrealistycznego poczucia humoru, w którym rzeczywistość przegląda się w krzywym zwierciadle snu.

Scenariusz i reżyseria Czesław Sieńko, scenografia Maria Balcerek, muzyka Jędrzej Rochecki. Grają: Karolina Makuła, Emilia Malczyk, Emilia Mikołajczyk, Adrian Wiśniewski i Łukasz Przykłocki.

(-)
Materiał Teatru
12 września 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia