Premiera w Kłodzku

"Tristan, Izolda,..."" - reż. Michał Tramer - Kłodzkie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji

Spektakl "Tristan, Izolda,..." przygotowany został w ramach programu "Teatr w Kłodzku" realizowanego przez Instytucję Kultury Kłodzko 2016. Premiera odbędzie się na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury, 29 września 2013 r., o godz. 17:00

"Dzieje Tristana i Izoldy" to bodaj najsłynniejszy romans średniowieczny. Spisany na przełomie XIX i XX wieku przez Josepha Bediera, doczekał się wielu przekładów adaptacji, w tym także scenicznych, filmowych. Zapewne wynika z tego, że to nie jest to li tylko historia tragicznej miłości, to także opowieść o zdradzie, zarówno wobec innych, ale przede wszystkim wobec samego siebie. Spektakl "Tristan, Izolda," skupia się na tej właśnie stronie średniowiecznej legendy. Ukazuje nie tyle potęgę miłości, co kruchość ludzkiego charakteru wobec namiętności. W istocie, to właśnie owe namiętności kierują nami, jak animator kieruje lalką.

Zastosowanie japońskiej poetyki dla przedstawienia klasycznej, europejskiej historii ma nie tylko uczynić tę adaptację oryginalna i dostarczyć dodatkowych przeżyć estetycznych. Ma także ukazać uniwersalizm tematu oraz sprowokować widza do przemyśleń: czy w istocie nie jesteśmy tacy sami? Czy większy dystans tworzy czas czy odległość? A może właśnie jesteśmy wciąż tacy sami, bez względu na epokę czy kraj?

Premiera: 29.09.2013, godz. 17:00 Scena Kłodzkiego Centrum Kultury, Kłodzko, pl. Jagiełły 1.

(-)
Materiał Centrum Kultury
28 września 2013

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...