Premiera w Muzeum POLIN

"Stan wyjątkowy" - reż. Dorota Ogrodzka - Muzeum POLIN, Teatr Powszechny

17 września o godzinie 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się premiera spektaklu "Stan wyjątkowy" współtworzonego przez uczniów i studentów w ramach projektu "TUMULT! Teatr w muzeum".

"TUMULT! Teatr w muzeum" to projekt, którego celem jest stworzenie sceny teatralnej adresowanej do młodego widza. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie zapraszają młodych ludzi do laboratorium, w którym zostaną poddane twórczej analizie takie tematy, jak społeczne wykluczenie, dyskryminacja oraz pamięć historyczna.

Czy bieda jest stanem wyjątkowym? Kto i w jakim sensie miewa interes w tym, że w naszym świecie, w naszym kraju i w naszym mieście bywa nierówno? Czym są akcje charytatywne i dlaczego czasem czujemy się lepiej, gdy bierzemy w nich udział?

Pełni podejrzliwości patrzymy na otaczające nas obrazy, które mają wywoływać współczucie. Zastanawiamy się nad tym, czym poczucie wyższości różni się od empatii, a litość od braterstwa. Przyglądamy się temu, co najbliżej: naszym osiedlom, szkołom, rodzinom, w których jak mantra brzmią zachęty do kreatywności, wyboru dobrych studiów i znalezienia właściwej pracy, która pozwoli każdemu z nas wyjść na ludzi, stać się bogatszym niż własny ojciec i użytecznym dla społeczeństwa. Żadne społeczeństwo nie potrzebuje przecież odpadów.

Spektakl "Stan wyjątkowy" narodził się w toku twórczego, wielopoziomowego procesu. Zapraszając młodych ludzi do wspólnego zmierzenia się z tematem biedy, nierówności społecznej i ekonomicznego wykluczenia otwieramy przed nimi wszystkie pola teatralnego działania na raz. W ramach teatralno-dramaturgicznego laboratorium staramy się tworzyć ramy kolektywnej kreacji, prowokować młodzież do krytycznego myślenia i eksperymentowania z rozmaitymi elementami teatralnego języka, które im podsuwamy.

***

Premiera spektaklu w Muzeum POLIN: 17 września o 19:00
Pokazy spektaklu w Muzeum POLIN: 18-20 września o 19:00

Wstęp wolny, obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

Premiera spektaklu w Teatrze Powszechnym: 16 października
Pokaz otwarty w Teatrze Powszechnym: 17 października

Wstęp wolny.

(-)
Materiał organizatora
9 września 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...