Premiera w Muzycznym

"Panna Tutli Putli" - reż. Witold Szulc - Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

Nowy sezon teatralny Teatr Muzyczny w Toruniu rozpocznie nowym spektaklem. "Pannę Tutli Putli" St. I. Witkiewicza będzie można oglądać na toruńskiej scenie od 18 września.

3 sierpnia ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru Muzycznego w Toruniu. "Panna Tutli Putli" to prawdopodobnie jedyne dzieło St. I. Witkiewicza pisane z myślą o teatrze muzycznym. Sam autor opatrzył je podtytułem: "Libretto do operetki w 3 aktach w Czystawej Formie". Co więcej, utwór powstał specjalnie dla Teatru Miejskiego w Toruniu! Został ukończony w 1920 roku i przesłany do teatru. Z zapisów archiwalnych wiemy, że rozpoczęły się nawet prace nad muzyką. Jednak w tajemniczych okolicznościach utwór zaginął. Odnalazł go dopiero po 54 latach syn przyjaciół Witkacego, Juliusz Żuławski, kiedy przeglądał papiery po rodzicach. "Panna Tutli Putli" swoją premierę miała dopiero w 55 lat po napisaniu, w Teatrze Ateneum w Warszawie. Nigdy dotąd nie zagrano jej w Toruniu.

Po prawie stu latach od powstania dzieła Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotowuje dla toruńskiej publiczności spektakl w reżyserii Witolda Szulca, z oryginalną, specjalnie dla tej realizacji napisaną muzyką Tomasza Lewandowskiego, graną na żywo przez pięcioosobowe combo. Na scenie zobaczymy kalejdoskop wyrazistych typów aktorskich, przeniesiemy się także na gorącą wyspę Tua Tua.

Premiera w Teatrze Muzycznym wpisuje się w obchody roku Witkiewiczów - ojca i syna, podkreślając ich znaczenie jako jednych z najważniejszych twórców polskich.

Poza premierowym spektaklem 18 września "Pannę Tuli Putli" w Teatrze Muzycznym będzie można oglądać także 19 i 20 września.

(-)
Materiał Teatru
5 sierpnia 2015
Portrety
Witold Szulc

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia