Premiera w Operze Krakowskiej!

„Król Roger” Karola Szymanowskiego z Mariuszem Kwietniem w partii tytułowej

„Król Roger” jest operą niezwykłą. Niezwykły był już sam poczęty w wyobraźni kompozytora i z mistrzostwem przez Jarosława Iwaszkiewicza zrealizowany pomysł libretta (…). Niezwykła wreszcie była sama muzyka łącząca śmiałą nowoczesność z par excellence operową śpiewnością partii solowych i teatralną efektownością scen zespołowych” – tak o operze Karola Szymanowskiego napisał Józef Kański.

Na scenie Opery Krakowskiej premiera „Króla Rogera" odbędzie się 13 listopada 2015. Spektakl realizuje Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz, scenografię projektuje Luigi Scoglio, a za choreografię odpowiedzialna jest Diana Theocharidis. W partii tytułowej zobaczymy Mariusza Kwietnia, znakomitego polskiego barytona, podbijającego światowe sceny operowe. Artysta wcielał się już w tę rolę na scenach: Santa Fe Opera, Opera Bastille w Paryżu, a także Teatro Real w Madrycie. W maju 2015 „Król Roger" z Mariuszem Kwietniem w roli głównej miał swoją premierę w Royal Opera House w Londynie.

„Mariusz Kwiecień urodził się do roli Króla Rogera. Jego możliwości wokalne, aura, naturalna energia aktorska – to wszystko służy postaci napisanej przez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza" – napisał Tomasz Cyz, recenzując londyńską premierę w „Ruchu Muzycznym".

Mariusz Kwiecień często gości na deskach Opery Krakowskiej. Publiczność mogła podziwiać światowej sławy artystę m.in. jako Don Giovanniego i Eugeniusza Oniegina w operach wyreżyserowanych przez Michała Znanieckiego, a także w roli hrabiego Almavivy w „Weselu Figara" w reżyserii Laco Adamika.

W roli Króla Rogera zobaczymy także Mariusza Godlewskiego, jednego z czołowych polskich barytonów, który często gości na scenie Opery Krakowskiej. W partiach solowych wystąpią również znakomici soliści: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha (Roksana), Pavlo Tolstoy,
Adam Zdunikowski (Pasterz), Vasyl Grokholskyi, Adam Sobierajski (Edrisi), Przemysław Firek, Jacek Ozimkowski (Arcykapłan), Marta Abako, Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska (Diakonisa). Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Kolejne spektakle odbędą się 15, 17 i 18 listopada 2015.

Dyrekcja Opery Krakowskiej zastrzega sobie możliwość do zmian w obsadach poszczególnych spektakli.

(-)
Materiał Opery
31 października 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia